Alarm bombowy na przejściu granicznym w Budomierzu – to tylko ćwiczenia

0

Anonimowa osoba poinformowała służby o podłożonym ładunku wybuchowym na przejściu granicznym w Budomierzu – tak rozpoczynał się scenariusz wydarzeń, które miały miejsce w miniony piątek (26.06) na granicy polsko-ukraińskiej. Sytuacja była elementem ćwiczeń Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W piątek (29.06) w drogowym przejściu granicznym Budomierz-Hruszew przeprowadzono ćwiczenia związane z alarmem bombowym. Ich celem była weryfikacja procedur, a także doskonalenie algorytmu postępowania służb granicznych na wypadek zaistnienia tego rodzaju zagrożenia. Zgodnie z założeniami, próbny alarm bombowy został wszczęty na telefoniczną informację od anonimowej osoby o podłożonym na przejściu granicznym urządzeniu wybuchowym.

– Zgodnie z procedurą funkcjonariusz zespołu minersko-pirotechnicznego z Placówki SG w Lubaczowie przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne z wynikiem pozytywnym. Następnie, celem neutralizacji potencjalnego urządzenia wybuchowego, na miejsce wezwano Zespół Minersko-Pirotechniczny z Rzeszowa – Jasionki. Po przybyciu, miner-pirotechnik ocenił potencjalne zagrożenie wykonując m. in. zdjęcie rentgenowskie pakunku, a następnie przy użyciu dużego robota pirotechnicznego IBIS przetransportował pakunek do pojemnika przeciwwybuchowego. Po czym trefny pakunek przetransportowano do miejsca neutralizacji – informuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

W trakcie ćwiczeń służby dyżurne z Placówek SG w Lubaczowie i Rzeszowie-Jasionce oraz funkcjonariusze-pirotechnicy SG doskonalili procedury przepływu informacji i koordynację pojętych działań.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here