Wiata św. Brata Alberta na wzgórzu Monastyr uroczyście otwarta [ZDJĘCIA]

3

Na wzgórzu Monastyr w rejonie Werachraty (gm. Horyniec-Zdrój) uroczyście otwarto wiatę turystyczną św. Brata Alberta. Budowa obiektu to ukłon leśników w stronę przybywających tu licznie pielgrzymów i turystów.

W okolice Werchraty gości przyciągają nie tylko ruiny klasztoru Bazylianów i ślady po pustelni założonej tu przez św. Brata Alberta, ale także możliwość bliskiego obcowania z przyrodą. Leśnicy, którzy gospodarują okolicznym terenem, postanowili rok temu wznieść tutaj wiatę, w której turyści mogli by znaleźć schronienie i miejsce do odpoczynku. Od pomysłu szybko przeszli do realizacji – obiekt zaprojektował Marek Wiśniewski, a płaskorzeźby przedstawiające postać Brata Alberta i Jezusa na krzyżu wykonał Grzegorz Wajs z Narola. Budowla powstała z kamienia i drewna, a całość została sfinansowana przez Nadleśnictwo Lubaczów i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Wczoraj (30.06) poświęcił ją biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, który przewodniczył też odprawionej tu mszy świętej.

W uroczystości udział wzięli duchowni, mieszkańcy regionu, władze samorządowe ziemi lubaczowskiej, przedstawiciele instytucji publicznych i służb mundurowych, leśnicy z Podkarpacia na czele z dyrektor RDLP w Krośnie Grażyną Zagrobelną oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Leśnicy liczą, że w niedługim czasie przy współpracy z miejscowym samorządem uda się stworzyć ścieżkę dydaktyczno-historyczną prowadzącą do wiaty i ruin.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik dla elubaczow.com (c)


3 komentarze

  1. Skoro temat dotyczy wiaty dla turystów to dobrze, gdyby na zdjęciach z relacji można było zobaczyć tę wiate i ewentualne wskazówki dotarcia, szlaki, info histryczne. Zamiast tego szeregi duchownych i włodarzy okolic jak z komunistycznych spotkań.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here