Kardynał Marian Jaworski w Lubaczowie w 34. rocznicę ingresu

0

W piątek (29.06) w Lubaczowie obchodzona będzie uroczystość Świętego Piotra i Pawła. Z tej okazji w parafii św. Stanisława gościć będzie JE Ks. Prof. Kardynał Marian Jaworski. Jego wizyta odbędzie się w 34. rocznicę ingresu do Konkatedry Lubaczowskiej.

fot. Andrzej Szełęga, KPRP, prezydent.pl

Pobyt Kardynała Mariana Jaworskiego – arcybiskupa seniora Diecezji Lwowskiej, rozpocznie się mszą świętą o godz. 12:00 w lubaczowskiej Konkatedrze. Po południu, o godz. 16:00 w Domu św. Zygmunta Gorazdowskiego przy parafii św. Stanisława BM odbędzie się spotkanie z Kardynałem, które będzie połączone z promocją książki prof. Zenona Błądka „Żyją i owocują, a były skazane na niebyt. Struktura Kościoła łacińskiego na Ukrainie. Trudne lata 1991-2008”.

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Jako wikariusz pracował w latach 1950–1951 w parafii św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej. W latach 1956–1958 był kapelanem i sekretarzem osobistym arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. W 1974 r. został kanonikiem gremialnym lwowskiej kapituły archikatedralnej w Lubaczowie. 21 maja 1984 r. został prekonizowany administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupem tytularnym Lambaesis. Święcenia biskupie otrzymał 23 czerwca 1984 r., konsekrował go kardynał Franciszek Macharski. 29 czerwca 1984 r. odbył ingres do prokatedry bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie. 16 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego.

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. Prezydent Andrzej Duda wręczył mu Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie. W październiku 2017 r. Kardynał odebrał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here