Jak sprawdzić poziom wilgoci w mieszkaniu?

0

Zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu lub domu to częsty problem, który może prowadzić do poważnych skutków. Wilgoć skutkuje bowiem rozwojem pleśni oraz grzybów, które mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Wystarczy wspomnieć o chorobach o podłożu grzybiczym, alergiach, astmie czy reumatyzmie. Nie wspominając już o nieestetycznych plamach pojawiających się na ścianach. Jak można rozpoznać, że w domu panuje zbyt dużo wilgoci?

Obserwuj otoczenie
Pierwsze objawy zbyt dużej wilgoci w mieszkaniu zazwyczaj są zauważalne już na pierwszy rzut oka. Należy do nich m.in. parowanie okien. Jeżeli często dzieje się to bez wyraźnej przyczyny (parowanie okien podczas gotowania to naturalny objaw i nie należy się nim przejmować, podobnie będzie z kąpielą), a przy tym trwa od dłuższego czasu, to można już zacząć podejrzewać, że mamy do czynienia z wilgocią. Innym, łatwo dostrzegalnym objawem jest łuszcząca się farba, tynk lub tapeta. Nawet delikatne marszczenia to znak, że w ścianę przenika wilgoć z powietrza. Podobnie będzie w przypadku dziwnych śladów na ścianach. Są to wysolenia, czyli pewnego rodzaju ciemne wykwity powstałe na skutek parowania wody. Sole, które się w niej znajdują zostawiają te charakterystyczne ślady. Pojawiająca się na ścianie pleśń to już wyraźny sygnał, że w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgoć. Stanowi ona bowiem doskonałe warunki do jej rozwoju. Konieczne należy wówczas osuszyć mieszkanie. To zadanie trzeba zlecić profesjonalnej firmie, dysponującej odpowiednim sprzętem, jak chociażby http://rentalpoint.pl/. Warto to zrobić także w przypadku gdy zauważymy w mieszkaniu naloty rdzy na metalowych elementach czy wybrzuszające się panele.

Gorsze samopoczucie? To może być przyczyna wilgoci!
Obserwować należy nie tylko mieszkanie, a szczególnie ściany. Warto zastanowić się także bliżej nad swoim samopoczuciem. Czy ostatnio znacznie częściej niż zazwyczaj odnotowujemy bóle głowy? Mamy kłopoty ze snem oraz z górnymi drogami oddechowymi? Zdarza się, że za tego rodzaju objawy odpowiada zbyt wysoki poziom wilgoci. Nie należy jednak popadać od razy w skrajność, dlatego warto zlecić przeprowadzenie badań w mieszkaniu. Poziom zawilgocenia można zmierzyć wyłącznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Potrzebne będą do tego zwłaszcza higrometry. Przy ich użyciu można dokonać dokładnych pomiarów wilgotności.

Kiedy należy osuszyć mieszkanie?
Za każdym razem, gdy panuje w nim zbyt duża wilgoć. Powyższe objawy to znak, że dzieje się coś nie tak, dlatego wezwanie firmy zajmującej się osuszaniem mieszkań, będzie dobrym pomysłem. Jej pracownicy zdecydują czy osuszanie będzie koniecznie, przeprowadzą także dokładnie pomiary i poinformują nas o ich wynikach. Pod żadnym pozorem nie można przeprowadzać osuszania na własną rękę. Ogrzewanie pomieszczeń nic nie da, a może tylko pogorszyć sytuację. Bez profesjonalnego sprzętu nic nie zdziałamy, więc lepiej zaoszczędzić czas i od razu zadzwonić po pomoc.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here