Radni wojewódzcy wzięli drugi oddech

0

W poniedziałek (18.06) w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej obradowali radni wojewódzcy. Sesja wyjazdowa miała pozwolić im na „własnej skórze” poznać specyfikę i ważne sprawy naszej lokalnej społeczności.

fot. Daniel Kozik, biuro prasowe UMWP.

– Dzisiejsza sesja ma na celu spotkanie z lokalnymi samorządowcami, którzy przekuwają pomysły w terenie. Warto rozmawiać z ludźmi w terenie o problemach, o sposobach rozwiązania problemów oraz sprawdzać czy rozwiązania trafiają na podatny grunt – podkreślał przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

W czasie obrad poruszono kwestie turystyki i rozwoju gospodarczego Ziemi Lubaczowskiej. Podsumowano renowację zabytków, budowę trasy rowerowej Green Velo, czy dofinansowane przez województwo projekty samorządów. Przypomniano o budowie obwodnic, inwestycjach drogowych, uruchomieniu przewozów regionalnych i powstającej kopalni siarki Basznia II. Władysław Ortyl pokazał konkretne kwoty i działania, jakie podejmuje samorząd województwa na rzecz naszego regionu.

– Czasami o czymś mówimy z odległości. Lepiej jednak jest, kiedy przyjedziemy w to miejsce, sami coś zobaczymy, dotkniemy danego tematu, to dużo łatwej nam o tym dyskutować i w tej sprawie podejmować decyzje – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Z kolei walory turystyczne mocno podkreślał wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska”.

– Najważniejszą rzeczą jakiej potrzeba tej ziemi jest jej pokazanie na zewnątrz, wypromowanie jej atutów. Tak, aby mogli o nas usłyszeć i nas zobaczyć mieszkańcy Małopolski czy Dolnego Śląska. Tak, aby chcieli tu przyjechać ci, którzy chcą spróbować życia w stylu slow. Oczywiście, aby było to możliwe, potrzebujemy dobrej infrastruktury i to kolejna największa nasza potrzeba. Bo, żeby tu przybyć i złapać u nas drugi oddech trzeba do nas dotrzeć – mówił Wiesław Kapel.

Zapowiedź naboru projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 prezentowała kierownik Oddziału Programu Współpracy Terytorialnej PL-BY-UA 2014-2020. Mówiła między innymi o naborze dla projektów związanych z dziedzictwem historycznym, który rusza już 1 sierpnia.

W sesji obok członków zarządu i radnych województwa udział wzięli poseł RP Anna Szmidt-Rodziewicz, samorządowcy z terenu całego Roztocza oraz zaproszeni goście.

Galeria zdjęć, fot. Daniel Kozik, biuro prasowe UMWP.

Relacja wideo, Sebastian Kieszkowski, biuro prasowe UMWP.

AH, elubaczow.com, podkarpackie.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here