Radni wojewódzcy wzięli drugi oddech

0

W poniedziałek (18.06) w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej obradowali radni wojewódzcy. Sesja wyjazdowa miała pozwolić im na „własnej skórze” poznać specyfikę i ważne sprawy naszej lokalnej społeczności.

fot. Daniel Kozik, biuro prasowe UMWP.

– Dzisiejsza sesja ma na celu spotkanie z lokalnymi samorządowcami, którzy przekuwają pomysły w terenie. Warto rozmawiać z ludźmi w terenie o problemach, o sposobach rozwiązania problemów oraz sprawdzać czy rozwiązania trafiają na podatny grunt – podkreślał przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

W czasie obrad poruszono kwestie turystyki i rozwoju gospodarczego Ziemi Lubaczowskiej. Podsumowano renowację zabytków, budowę trasy rowerowej Green Velo, czy dofinansowane przez województwo projekty samorządów. Przypomniano o budowie obwodnic, inwestycjach drogowych, uruchomieniu przewozów regionalnych i powstającej kopalni siarki Basznia II. Władysław Ortyl pokazał konkretne kwoty i działania, jakie podejmuje samorząd województwa na rzecz naszego regionu.

– Czasami o czymś mówimy z odległości. Lepiej jednak jest, kiedy przyjedziemy w to miejsce, sami coś zobaczymy, dotkniemy danego tematu, to dużo łatwej nam o tym dyskutować i w tej sprawie podejmować decyzje – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Z kolei walory turystyczne mocno podkreślał wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska”.

– Najważniejszą rzeczą jakiej potrzeba tej ziemi jest jej pokazanie na zewnątrz, wypromowanie jej atutów. Tak, aby mogli o nas usłyszeć i nas zobaczyć mieszkańcy Małopolski czy Dolnego Śląska. Tak, aby chcieli tu przyjechać ci, którzy chcą spróbować życia w stylu slow. Oczywiście, aby było to możliwe, potrzebujemy dobrej infrastruktury i to kolejna największa nasza potrzeba. Bo, żeby tu przybyć i złapać u nas drugi oddech trzeba do nas dotrzeć – mówił Wiesław Kapel.

Zapowiedź naboru projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 prezentowała kierownik Oddziału Programu Współpracy Terytorialnej PL-BY-UA 2014-2020. Mówiła między innymi o naborze dla projektów związanych z dziedzictwem historycznym, który rusza już 1 sierpnia.

W sesji obok członków zarządu i radnych województwa udział wzięli poseł RP Anna Szmidt-Rodziewicz, samorządowcy z terenu całego Roztocza oraz zaproszeni goście.

Galeria zdjęć, fot. Daniel Kozik, biuro prasowe UMWP.

Relacja wideo, Sebastian Kieszkowski, biuro prasowe UMWP.

AH, elubaczow.com, podkarpackie.pl

reklama
Ten baner wyświetlono 2 172 904 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here