Nie truj swojego samochodu! Czyli jak dbać o filtry w naszych pojazdach

1

Jeśli nie jesteśmy mechanikami lub specjalistami w dziedzinie naprawy samochodów, to warto wiedzieć przynajmniej, które części samochodowe podlegają największemu zużyciu i na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Takimi z pewnością są wszelkiego rodzaju filtry samochodowe. Przedstawiamy trzy najważniejsze ich rodzaje, krótki opiszemy, za co odpowiadają i kiedy należy przystąpić do ich wymiany.

1. Filtr paliwa

Jak sama nazwa wskazuje, te elementy odpowiedzialne są za oczyszczenia paliwa napędzającego nasz pojazd. Filtr taki stanowi najczęściej element papierowy, który instaluje się w okolicach wtryskiwaczy paliwa. Jego skuteczność zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości materiału wykorzystanego do jego produkcji. Warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym możemy szybko dostać taki filtr. Tu większość zapytań kierowana jest do sklepu internetowego Leifi, w którym dostępne są na przykład urządzenia filmy Mann Filter, jednej z najbardziej uznanych marek na rynku. Warto mieć na uwadze, że takie instalacje mają dużo więcej pracy w przypadku silników diesla, które pracują na dużo większych obciążeniach. Zalecana wymiana, w zależności od producenta, powinna odbywać się po przejechaniu między 20-50 tysięcy kilometrów.

2. Filtr powietrza

Wbrew obiegowej opinii wśród laików, te części samochodowe nie służą do oczyszczania powietrza w kabinie. Do tego przeznaczone są inne elementy. Filtr powietrza chroni silnik przed szkodliwymi pyłami i kurzem, którego w trakcie każdej godziny pracy motoru próbuje do jego wnętrza dostać się potworna ilość. Jednym z najgorszych możliwych sytuacji jest ta, w której do wnętrza silnika dostaje się większa ilość kurzu (już kilkadziesiąt gramów może być przyczyną spustoszenia w tym rejonie auta). Wymienione pyły mogą skrócić życie „serca” pojazdu przez naruszenie tłoków, cylindrów, czy pierścieni tłokowych. Konieczność wymiany w dużej mierze zależy od częstotliwości jazdy oraz środowiska, w jakim pracują nasze cztery koła. Górna granica kontroli to 20-25 tysięcy kilometrów, natomiast zaleca się doglądać stanu tego elementu co kilka tysięcy kilometrów, by uniknąć niemiłej niespodzianki.

3. Filtr kabiny

To właśnie ta część samochodowa odpowiedzialna jest za jakość powietrza wdzierającego się do kabiny pojazdu. Nie chodzi tu nawet o zapach, czy spaliny, ale przede wszystkim o drobiny różnych substancji, które nie powinny znaleźć się w naszych układach oddechowych. Sprawny filtr paliwa powstrzyma cząstki asfaltu, gumy samochodowej, grzybów, zarodników, czy pyłków roślin. Konieczność wymiany tego materiału jest łatwiejsza do zaobserwowania, ponieważ przy wadliwym filtrze częściej parują szyby, a w kabinie z większym natężeniem możemy stwierdzić obecność przykrego zapachu. Wspomniany sklep Leifi również oferuje szeroką gamę tych elementów, więc nie musimy szukać kilku rzeczy w kilku różnych miejscach.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

  1. Wymiana filtgrów to podstawa, nie przesadzajmy to nie są jakieś drastyczne koszt. Kabinowy i wlotu ostatnio wymieniałem to na allegroszku normalnie po kosztach z delph znalazłem. Firma ok także sam zdziwiłem się że tak tanio.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here