Powstanie nowy most na Sanie w Jarosławiu

0

Nowa przeprawa przez San w Jarosławiu ma być pierwszą inwestycją, która zostanie wybudowana w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. To dobra wiadomość także dla mieszkańców powiatu lubaczowskiego.

Fot. podkarpackie.pl

Drogą Jarosław – Szówsko w ciągu doby przejeżdża ponad 18 tys. pojazdów. To jedno z najbardziej obciążonych komunikacyjnie miejsc na Podkarpaciu. Przekonują się o tym także mieszkańcy powiatu lubaczowskiego, którzy próbują się dostać lub wrócić np. z Rzeszowa. Zakorkowany zjazd z autostrady A4, przeprawa przez istniejący most czy pokonanie ronda w Szówsku potrafią wydłużyć całą podróż nawet dwukrotnie. Sytuacja ta ma się zmienić najpóźniej w 2022 roku, kiedy to planowane jest zakończenie budowy nowego mostu przez San w Jarosławiu.

Inwestycja ta ma być pierwszą, która zostanie wybudowana w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”. Jego inaugurację we wtorek (22.05) ogłosił premier Mateusz Morawiecki, a wczoraj podczas konferencji prasowej mówiono o niej w Jarosławiu. Główne założenia zadania przedstawili poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Na tym moście zyska cały region, powiat jarosławski, ale także lubaczowski. Inwestycja będzie skomunikowana zarówno z autostradą jak i drogą ekspresową. Budujemy też komplementarne inwestycje m.in. obwodnice w Cieszanowie, Narolu i w Oleszycach. Opracowujemy koncepcje i decyzję lokalizacyjną. Cieszę się, że w tym programie będziemy mogli też liczyć na dofinansowanie tego wstępnego etapu czyli dokumentacji. To rzadko się zdarza – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

W programie „Mosty dla regionów” przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. W pierwszej kolejności powstanie 20 priorytetowych przepraw mostowych. Ich łączny koszt szacowany jest na 2,3 mld zł.

– Prace nad tą inwestycją już trwały, dlatego możemy dziś ogłosić w Jarosławiu, że pierwszy most, który powstanie w ramach programu rządowego to przeprawa na Sanie w Jarosławiu. Bardzo dziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu i marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Dzięki bardzo dobrej współpracy w Jarosławiu rozpocznie się inwestycja na którą mieszkańcy czekają od lat – powiedziała poseł Anna Schmidt-Rodziewicz.

Planowana przeprawa będzie budowana przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w ciągu drogi wojewódzkiej 865 Jarosław – Bełżec. Jej koszt to 120 milionów złotych. Pieniądze już zarezerwowano w RPO.

elubaczow.com, podkarpackie.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here