Tańce, kulinaria i sztuka ludowa w Narolu [NASZA FOTORELACJA]

0

W niedzielę (20.05) w Narolu odbył się Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza, połączony z Powiatowym Świętem Ludowym.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Narolu, po której uczestnicy przeszli na plac przed Ratuszem. Tam odbyła się oficjalna część uroczystości oraz prezentacje konkursowe. Podczas imprezy degustowano potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu, które rywalizowały w konkursie kulinarnym. Na konkurs kulinarny koła gospodyń przygotowały potrawy takie jak np. pierogi z serem i nutą mięty, kasza z ziołowym sosem jak dawniej, gołąbki na kilka sposobów, czy karkówka ze śliwkami. Na stoiskach nie zabrakło także swojskiego chleba, wędlin, ciast i innych wypieków. Konkursowe potrawy oceniało jury w składzie: Agnieszka Nieckarz z Zespołu Szkół w Oleszycach, Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Procarpathia w Rzeszowie oraz Leszek Margol, znawca kulinariów z gminy Narol.

Komisja za najsmaczniejszą potrawę uznała „Karkówkę ze śliwkami” autorstwa KGW Moszczanica. Drugie miejsce zajęły panie z KGW Folwarki za „Kaszę z sosem ziołowym jak dawniej”, a trzecie panie z KGW Płazów za „Babcine pierogi z maczką”.

W czasie, gdy komisja kulinarna oceniała przysmaki na stołach KGW, na scenie śpiewały i grały zespoły i chóry, zgłoszone do Przeglądu Zespołów. W tym roku z folklorystycznym repertuarem wystąpiło 11 grup z terenu powiatu lubaczowskiego oraz tomaszowskiego i biłgorajskiego. Prezentacje oceniała komisja: Krystyna Trojanowska- wieloletnia instruktorka Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Grzegorz Kowal z MDK w Lubaczowie oraz Grzegorz Górecki ze Szkoły Muzycznej I st. w Lubaczowie. I nagroda trafiła do kapeli podwórkowej „Pawlaki”, II do zespołu folklorystycznego „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej, a III do zespołu „Cztery Pory roku” z Oleszyc.

Okazję do zaprezentowania swoich wyrobów mieli także lokalni rękodzielnicy. Tradycyjnie nie zabrakło atrakcji dla dzieci i stoisk gastronomicznych.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

 

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

Ten baner wyświetlono 160 384 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here