Ile trwa budowa domu?

0

Aby budowa domu była naprawdę udana oraz bezproblemowa, warto poznać różne opcje realizacji. Dom można budować bowiem metodą zleconą albo gospodarczą. Jakie są zalety i wady tych metod przeczytacie w poniższym artykule.

Projekt domu jest dopiero pierwszym krokiem w jego przygotowaniu. Najważniejsza jest oczywiście jego budowa.

Metoda zlecona

Jest to metoda obecnie najpopularniejsza, a polega na tym, że poszczególne etapy budowy i różnego rodzaju prac wykończeniowych powierza się różnym (odpowiednim do zadnia) firmom.

Ekipy te wyszukiwane są przez samych inwestorów (czyli osoby budujące swój dom).

Bardzo ważne jest tutaj wcześniejsze ustalenie harmonogramu i zatrudnienie poszczególnych wykonawców w odpowiedniej kolejności – w ustalonych terminach.

Oczywiście idealną sytuację jest realizowanie przez nich prac w ustalonym czasie, bo wszelkie przesunięcia mogą spowodować efekt domina – to znaczy różne komplikacje, które odbiją się na kolejnych etapach prac.

Jeśli chodzi zaś o rozpoczęcie budowy domu, to przyjęło się, że najlepszym momentem jest wiosna, która pozwoli na kontynuowanie prac przez kilka miesięcy. Jednak mogą wystąpić tutaj trudności ze znalezieniem wolnych ekip i wyższe będą ceny ich usług. Na szczęście rozpoczęcie prac można zaplanować także na jesień.

Najważniejsze jest tutaj tylko, by z najcięższymi pracami zewnętrznymi zdążyć przed nadejściem mrozów. Warto osiągnąć przynajmniej etap „surowy zamknięty”, czyli zbudowane ścian nośnych i dachu.

W czasie ujemnych temperatur nie można wylewać fundamentów. Budowa metodą zleconą trwa najczęściej od 12 do 16 miesięcy (oczywiście wtedy, kiedy inwestorzy decydują się na natychmiastowe wyłożenie kapitału).

Budowa domu systemem gospodarczym

Wybór tej metody oznacza, że inwestor wchodzi tak naprawdę w rolę przedsiębiorcy budowlanego.

Jest tak, ponieważ organizuje on – a później w większości samodzielnie realizuje – poszczególne etapy budowy domu.

Tutaj fachowcom zleca się do wykonanie jedynie części zadań (wymagających doświadczenia specjalistów). Inwestor musi zaś: wykonać prace niewymagające odpowiednich zezwoleń, zadbać o zakup i transport materiałów budowlanych, a także zorganizować wszystkie niezbędne formalności.

Co ważne, umiejętne zastosowanie systemu gospodarczego, pozwala zaoszczędzić od 10 do nawet 20% kosztów budowy domu (w porównaniu do innych metod).

Budowa domu metodą gospodarczą może potrwać nieco dłużej niż np. metodą zleconą. Jednak przy sprawnym prowadzeniu prac, cały proces można zamknąć mniej więcej w czasie wynoszącym od 16 do 24 miesięcy. Więcej na temat projektowania i budowy domu jednorodzinnego można przeczytać na stronie pracowni www.mgprojekt.com.pl.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here