W jakim kierunku będzie zmierzać podkarpackie rolnictwo?

0

Trwają prace nad przygotowaniem strategii rozwoju podkarpackiego rolnictwa do 2030 roku. Ma być ona oficjalnie zaprezentowana we wrześniu. Właśnie o kierunkach jego rozwoju rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w środę (09.05) w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Fot. Fot. Michał Mielniczuk, Biuro Prasowe UMWP

Szanse i wyzwania podkarpackiego rolnictwa i obszarów wiejskich – to temat konferencji, która odbyła się w urzędzie marszałkowskim. Jej organizatorami byli marszałek województwa i wojewoda Ewa Leniart. Obecny był również przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, a także radni województwa, przedstawiciele agencji rządowych oraz samorządowcy i rolnicy.

Otwierając spotkanie marszałek Ortyl mówił o konieczności rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, które są dla naszego regionu niezwykle ważne, gdyż – patrząc procentowo – 60 % mieszkańców Podkarpacia stanowią właśnie mieszkańcy wsi. Marszałek podsumował programy realizowane przez samorząd województwa na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Jedną z kwestii, które poruszył marszałek były również scalenia gruntów. Ze względu na duże rozdrobnienie gospodarstw, nasz region dysponuje najwyższą kwotą na ten cel w skali całego kraju. Jest to aż 77,5 mln euro, które są dostępne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach obecnej perspektywy scaleniem ma być objęte ok. 23 tys. ha gruntów.

Wojewoda Ewa Leniart przedstawiła gościom konferencji stan prac nad przygotowywaną Strategią rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. W powstającym dokumencie ma się znaleźć m.in. szczegółowa analiza obszarów wiejskich, ich mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń. Dokument przygotowuje ponad 100-osobowy zespół mieszkańców wsi, rolników, ekspertów podkarpackich uczelni, przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji okołorolniczych

W dalszej części konferencji uczestnicy wysłuchali wystąpień zaproszonych gości – przedstawicieli stowarzyszeń, rolniczych agencji rządowych, instytucji okołorolniczych i klastrów.

elubaczow.com, podkarpackie.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here