Nie zapomnieli o Rudce. W niedzielę oddano hołd pomordowanym [ZDJĘCIA]

2

Byli mieszkańcy Rudki oraz ich rozsiani po kraju i świecie potomkowie pamiętali o zbrodni, jaka się dokonała 74 lata temu. W niedzielę (29.04) pod pomnikiem, który stoi na terenie nieistniejącej wsi, oddali hołd pomordowanym mieszkańcom.

Pacyfikacja Rudki była elementem czystki etnicznej prowadzonej przez OUN i UPA. Napad ten był pierwszą akcją tej sotni. W pacyfikacji wsi zginęło 65 osób narodowości polskiej. Zamordowano głównie mężczyzn, ale zginęły również kobiety i dzieci, w tym siedmioro poniżej 16 lat. Upowcy niemal doszczętnie spalili wieś. Dziś po miejscowości zostały tylko zarośnięte pola.

Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z wiosny 1944 roku zawsze gromadzą spore grono mieszkańców najbliższej okolicy. Tegoroczne obchody zainaugurował artystyczny występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Nowym Lublińcu. Następnie odprawiono mszę świętą w intencji pomordowanych mieszkańców Rudki, po czym pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik (lubaczow360.pl) dla elubaczow.com.

AH, elubaczow.com


2 komentarze

  1. Dzien dobry. Mam na imię Irina, jestem z Ukrainy. Mój dziadek pochodził z tej wsi Stephen Remisko. Może ktoś wie coś na temat jego rodziny. Czy ktoś może zrobić zdjęcie imion o tych, którzy zginęli. Jego matka była Barbara więcej, nigdy nie powiedział nic. Chciałbym poznać historię i pochodzenie rodziny. Błagam może ktoś coś wie. Dziękue

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here