Hamulce, kiedy wymieniać?

1

Każdy użytkownik samochodu czy to osobowego, czy też dostawczego zdaje sobie sprawę jak ważny jest układ hamulcowy w samochodzie. Wiele podzespołów może być mniej dopilnowanych, jednak hamulce absolutnie muszą być sprawne. Jak zatem dbać o pojazd i kiedy wymieniać hamulce na nowe?

W przypadku tak ważnego podzespoły jak hamulce o ekspertyzę lepiej poprosić doświadczonego mechanika. Nie znaczy to, że musisz jechać od raz do ASO. Często dobry mechanik to taki, który pracuje w pobliskim warsztacie. Mało tego często jest też możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i dostarczenie swoich części do wymiany, kupionych choćby w serwisie www.AutoCzescionline24.pl.

Hamulce zasadniczo składają się z kilu istotnych elementów, które zużywają się wraz z eksploatacją. Do tych podzespołów należą tarcze hamulcowe oraz klocki hamulcowe. Obie te części mają za zadanie zatrzymanie pojazdy poprzez tarcie. Wiadomym jest, że gdy klocek spotyka się z tarczą następuje tarcie oraz hamowanie. Równocześnie oba materiały zużywają się. Gdy mechanik stwierdzi, iż tarcza hamulcowa lub okładzina klocka jest zbyt cienka, koniecznie musisz wymienić ten podzespół.

Innym ważnym aspektem jest stan przewodów hamulcowych. Zdarza się w nawet nie tak bardzo starych pojazdach, że przy gwałtownym hamowaniu przewód potrafi pęknąć. Skutki mogą być opłakane. Jeśli zatem mechanik sugeruje, że przewodu hamulcowe czy te miedziane czy te elastyczne nie wyglądają dobrze, koniecznie je wymień!

W przewodach oczywiście pracuje płyn hamulcowy. Warto pamiętać, że jest to także płyn, który należy wymieniać. W zależności od rodzaju i producenta różne są okresy wymiany płynu hamulcowego, jednak jeśli do co najmniej 5 lat tego nie robiłeś, koniecznie umów się do serwisu!

Warto dbać o hamulce. Sprawny układ hamulcowy to podstawa Twojego bezpieczeństwa na drodze.

Ten baner wyświetlono 281 524 razy.

1 komentarz

  1. Na to nie ma zasady, można gdybać przebiegiem czy czasem, ale klocki, tarcze to bardziej indywidualna kwestia jest. Nie ma na to zasady. Ja już mam sprawdzone z delphi, z kilku firm próbowałem i jak za tą cene mają najlepsze jakościowo.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here