Jakie czynniki wpływają na koszt budowy domu jednorodzinnego?

0

Wybudowanie własnego domu jednorodzinnego nie jest bardzo kosztowne – gdy wybierzemy korzystną ofertę, możemy wznieć go w cenie niższej niż zakupienie mieszkania w dużym mieście. Jakie czynniki dokładnie wpływają na koszt budowy domu jednorodzinnego?

Jeśli nie chcemy płacić bardzo dużo za wybudowanie domu jednorodzinnego, powinniśmy wybrać jego optymalny projekt. Do wyboru mamy obecnie wiele ciekawych propozycji, od domów parterowych do piętrowych, z garażami w bryle, projekty domów energooszczędnych, małych i dużych – wystarczy tylko wybrać odpowiednią kategorię i sprawdzić propozycje.

Przy wielu gotowych projektach domów można również sprawdzić koszty ich realizacji (patrz Domy od Pracownia-projekty.dom.pl). Niewielki dom można wybudować nawet w cenie poniżej 200 tysięcy złotych, czyli mniej niż w mieszkanie w dużym mieście.

Co dokładnie wpływa na koszt realizacji projektu domu jednorodzinnego? Jak możemy zmniejszyć te wydatki, aby zmieścić się w swoim budżecie?

1. Bryła budynku

Im bardziej skomplikowana, tym koszty realizacji nieruchomości będą wyższe. Warto też wskazać, że bardziej złożona, nieregularna bryła, tym droższe będzie ogrzanie domu.

2. Wykorzystane materiały

To jeden z ważnych czynników związanych z kosztami budowy domu jednorodzinnego. Obecnie domy buduje się w bardziej zaawansowanych technologiach, z użyciem dobrze izolujących materiałów.

Gdy chcemy obniżyć koszty użytkowania, możemy też wybrać projekt domów energooszczędnych – są droższe w realizacji, ale pozwalają na nawet kilkukrotne zmniejszenie kosztów utrzymania pod względem wydatków na ogrzewanie.

3. Rodzaj dachu

Wybudowanie dachu dwuspadowego jest najczęściej najtańsze. W przypadku dachów z większą liczbą spadów koszty rosną. Warto też wspomnieć, że chociaż wielu osobom wydaje się, że projekt domu z dachem płaskim, czyli stropodachem jest dość prosty, to jednak jego realizacja może być droższa od dachu dwuspadowego.

4. Stolarka zewnętrzna

Dobrej jakości okna i drzwi są niezbędne dla uzyskania właściwego poziomu termoizolacji budynku. Musimy liczyć się jednak z tym, że dobra, szczelna stolarka zapewnia lepszą ochronę przed starami ciepła.

5. Podpiwniczenie

Wykonanie piwnicy jest dodatkowym kosztem, dlatego jeśli chcemy wybrać projekt domu tańszego w realizacji, warto zdecydować się na ten bez piwnicy. W większości przypadków posiadanie piwnicy nie jest konieczne.

6. Instalacje

Jeśli instalacje w projekcie domu będą mądrze zaprojektowane, będziemy mogli uzyskać niższe koszty ich realizacji. Najlepiej, aby ograniczyć obszar, na którym będzie znajdowała się instalacja. Przykładowo, pomieszczenia wymagające instalacji wodnej i kanalizacyjnej powinny znajdować się blisko siebie.

To tylko część czynników, które wpływają na koszty związane z budową domu jednorodzinnego, ponieważ jest ich znacznie więcej. Jeśli chcemy dowiedzieć się orientacyjnie, ile wyniesie nas wykonanie danego projektu domu, warto sprawdzić kosztorysy – w przypadku projektów gotowych są one dostępne od ręki i możemy sprawdzić je jeszcze przed dokonaniem zakupu dokumentacji.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here