Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Lubaczowie

1

Mieszkańcy Lubaczowa przyłączyli się do ogólnopolskiego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W piątek (13.04) przy pomniku obok nowego cmentarza komunalnego złożyli wiązanki kwiatów.

fot. Miasto Lubaczów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ma upamiętnić rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. – Władze Związku Radzieckiego próbowały tę zbrodnię ukryć. Dopiero po wielu latach zostały odkryte masowe groby. Naród Polski nigdy się z tym nie pogodził, pielęgnował pamięć i żądał prawdy o zbrodni katyńskiej.

Taką postawę prezentujemy także my, przychodząc tu, patrząc na zasadzone w tym miejscu dęby pamięci i spoglądając na pomnik upamiętniający Ofiary Zbrodni Katyńskiej. – mówił Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt.

W zbiorowych mogiłach w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje koło Tweru i w pobliżu Charkowa pogrzebano blisko 22 tysiące jeńców wojennych. Wśród nich były osoby związane z Lubaczowem – urodziły się w mieście, mieszkały lub pracowały:

1. Porucznik Edward Białozorski
2. Major Miron Czmyr
3. Porucznik Jerzy Górkiewicz
4. Pułkownik Franciszek Herzog
5. Aspirant Policji Państwowej Stanisław Janiszewski
6. Aspirant Policji Państwowej Józef Margraf
7. Podpułkownik Antoni Michalski
8. Porucznik Mieczysław Mielech
9. Posterunkowy Policji Państwowej Józef Sobolak
10. Major Edmund Wolańczyk

Im poświęcony jest pomnik znajdujący się przy cmentarzu na ul. Ofiar Katynia.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

  1. Trudno zrozumieć zachowanie niektórych, chodzenie pod pomnik z torbą… na poważnych uroczystościach kobiety nie biorą ze sobą wielkich toreb, ewentualnie je na chwilę komuś dają by przytrzymał. Chyba że to niepoważna uroczystość? Albo niepoważny uczestnik… Nasze elitki muszą się jeszcze dużo nauczyć aspektów reprezentatywnych.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here