W Jasionce odbyło się Europejskie Forum Rolnicze

0

Organizowane od wielu lat Europejskie Forum Rolnicze – od kilku w Jasionce, przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej odbyło się w miniony weekend pod auspicjami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To miejsce spotkań i dyskusji, dotyczących tematów kluczowych dla polskiego i europejskiego rolnictwa.

Fot. Michał Mielniczuk, Biuro Prasowe UMWP

W tegorocznym Forum uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i mediów – miedzy innymi Phil Hogan – komisarz UE ds. rolnictwa, polscy ministrowie Krzysztof Jurgiel, Joachim Brudziński i Halina Szymańska, ministrowie rolnictwa z Francji i Czech, parlamentarzyści z całej Polski, przedstawiciele ministerstw rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej i wielu innych ekspertów z dziedziny rolnictwa z Polski i Europy. W tym roku partnerem Forum było województwo podkarpackie, dlatego też wydarzenie zorganizowano w dniach 23-24 marca w Centrum Wystawienniczo Kongresowym G2A ARENA.

Pierwszego dnia Forum odbyła się debata poświęcona nowej perspektywie budżetowej WPR – jej priorytetom, założeniom i propozycjom zmian.

– Za nami trudne wydarzenia. Jesteśmy po decyzji o Brexicie, to wiąże się ogromną kwotą 12 mld euro z budżetu Unii i jakoś musimy sobie poradzić z tym brakiem, przy pomocy krajów członkowskich UE. Przed nami decyzje o nowej perspektywie finansowej. Wspólna Polityka Rolna (WPR) będzie realizować nowe cele, takie jak wspieranie inteligentnego i odpornego sektora rolnego, wzmocnienie ochrony środowiska i działań w dziedzinie klimatu oraz wzmocnienie tkanki społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich. Nastąpi znacząca zmiana realizacji wspólnej polityki rolnej. Obecny system zostanie zastąpiony nowym systemem wdrażania, w którym, zgodnie z zasadą pomocniczości, znacznie większą rolę odgrywać będą państwa członkowskie i regiony – mówił w Jasionce Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich UE.

Drugiego dnia debata poświęcona była nowoczesnym technologiom w rolnictwie. Jak się okazuje, Polska wykorzystuje jedynie w 2 procentach unijne środki przeznaczone na innowacyjne badania i wdrażanie nowych technologii w rolnictwie. Innowacje są jednak  priorytetem polskiego rządu – poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, który przypomniał, że w ramach blisko 60 mld budżetu Programu Obszarów Wiejskich dużo środków jest przeznaczonych na transfer wiedzy i technologii.

Debatom i dyskusjom towarzyszyły ekspozycje najnowszych osiągnięć technologicznych stosowanych w rolnictwie.

elubaczow.com, podkarpackie.pl, Radio Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here