W Cewkowie upamiętniono walczących w Powstaniu Styczniowym

0

W czwartek (15.03) w Cewkowie uczczono 155. rocznicę wymarszu z Galicji Wschodniej pierwszego oddziału na pomoc Powstaniu Styczniowemu. W 1863 roku z tutejszych lasów pod dowództwem pułkownika Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500 osobowy oddział ochotników z Galicji.

Oddział przekroczył granicę austriacko – rosyjską pod Luchowem i wszedł na Lubelszczyznę. Dalej trasa wiodła przez Króle, Księżpol i Biszczę aż do Potoku Górnego, gdzie 20 marca żołnierze pułkownika Leona Czechowskiego stoczyli pierwszą bitwę. Walka z Rosjanami trwała dwa dni. W walkach z wojskami rosyjskimi poległo ponad 20 powstańców, a wielu zmarło później od ran odniesionych w bitwie. Uroczystości 155. rocznicy tych wydarzeń mają przypominać bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę.

Dla uczczenia pamięci powstańców w miejscowym kościele odprawiono mszę świętą, po czym w uroczysku leśnym „Tartak”, pod głazem upamiętniającym powstańców, odbyła się oficjalna część uroczystości. Po odśpiewaniu przez zebranych hymnu państwowego, zabrała głos Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie oraz zaproszeni goście. Tutaj także kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Zobacz także relację TVP Rzeszów.

elubaczow.com, TVP Rzeszów, RDLP w Krośnie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here