Nie tylko o gospodarce na XI Forum Europa-Ukraina w Jasionce

0

Biznes, gospodarka, integracja europejska i reformy na Ukrainie – to część tematów XI Forum Europa-Ukraina, zakończonego w środę wieczorem w podrzeszowskiej Jasionce. W ponad 40 panelach dyskusyjnych wzięło udział przeszło 300 prelegentów m.in. z Polski, Ukrainy i państw UE – podsumowuje Radio Rzeszów.

Fot. podkarpackie.pl

Głównym organizatorem Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w G2A Arena w Jasionce, był Instytut Studiów Wschodnich. W dwudniowej imprezie uczestniczyło łącznie ponad tysiąc gości z kilkunastu krajów.

W czasie dyskusji poruszano zagadnienia związane z biznesem, gospodarką, integracją europejską i reformami na Ukrainie, polityką międzynarodową oraz ze społeczeństwem. Jednym z głównych tematów dyskusji w trakcie forum była modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych tam reform. Odbyło się też kilka sesji plenarnych, na których decydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił w rozmowie z PAP o relacjach Polski z Ukrainą w latach 2014-18.

„Wydaje mi się, że kardynalne znaczenie ma to, że Ukraina weszła na ścieżkę integracji europejskiej. Wybrała kierunek zachodni, a nie wschodni w swojej polityce zagranicznej, w swojej polityce rozwojowej. Oznacza to, że będzie szła tym samym tropem, którym Polska kroczyła w latach 90. zeszłego wieku” – powiedział Kwieciński.

Wśród sukcesów wskazał na wzrost obrotów handlowych między obu krajami. Zauważył też, że „cały czas mamy bardzo trudne dyskusje na temat przeszłości; naszej wspólnej historii”.

We wzajemnych relacjach sporo jest jeszcze do zrobienia, choćby dlatego, że polscy przedsiębiorcy ciągle boją się inwestycji na Ukrainie, określając ten rynek jako ryzykowny. Stąd między innymi dyskusje o przełamywaniu barier, ujednolicaniu prawa i wsparciu dla inwestorów. Częścią Forum były też Targi Wschodnie, na których prezentowały się firmy, ale też instytucje wspierające rozwój biznesu po obu stronach granicy.

elubaczow.com, radio.rzeszow.pl, TVP Rzeszów

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here