Kolejny martwy bielik znaleziony w okolicach Narola

0

Kolejnego martwego bielika znaleziono w lasach Nadleśnictwa Narol. Leśnicy podkreślają, że to ogromna strata dla środowiska i apelują o rozwagę i wyobraźnię.

Fot. Nadleśnictwo Narol.

„To już czwarty martwy bielik znaleziony w tym roku na tym terenie” – mówi zastępca nadleśniczego Marian Kraczowski i dodaje, że to ogromna strata dla środowiska.

Jak stwierdzono przyczyną śmierci trzech ptaków było otrucie karbofuranem, związkiem chemicznym zawartym w preparacie owadobójczym stosowanym w rolnictwie. Przy dwóch bielikach znaleziono nadjedzone truchła lisów, co może sugerować, że najpierw związkiem chemicznym otruły się lisy, a potem bieliki – piszą na Facebook-u leśnicy z Narola.

O sprawie została powiadomiona policja oraz lekarz weterynarii. Osoby mogące udzielić informacji o sprawcy otrucia proszone są o kontakt z nadleśnictwem lub policją.

Bielik rzadko występuje na Podkarpaciu. Szacuje się, że w regionie żyje zaledwie osiem par. W Polsce bytuje on głównie na pojezierzach i na Pomorzu. Objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

elubaczow.com, Radio Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here