W Oleszycach opowiadać będą o tym jak wyglądała Wielkanoc na Kresach

0

W sobotni wieczór w Oleszycach dowiedzieć się będzie można jak wyglądała Wielkanoc na Kresach. Z multimedialną prezentacją w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej wystąpi Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

– Święto Pesach i zwyczaje wieczoru sederowego, tajniki wicia palm wileńskich, sztuka pisania pisanek na Huculszczyźnie, przepisy na wielkanocnego indyka i wielkanocne baby, lwowskie baranki i świąteczne targi, obrzędy jutrzni paschalnej, kaczanie jajek na Wileńszczyźnie i bicie jaj na Polesiu – to tylko część prezentacji, z którą zapoznać się będzie można w sobotę w Oleszycach.

Opowieść o świętach katolickich, greckokatolickich, prawosławnych i żydowskich obchodzonych w kresowych wsiach, miasteczkach i miastach – m. in. Wilnie, Wiłkomierzu, Kowlu, Drohobyczu i Lwowie – ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX-go i początku XX-go wieku. Prezentacji towarzyszyć będą pełne tęsknoty i humoru piosenki pisane na emigracji przez lwowiaków wypędzonych z rodzinnego miasta – informują organizatorzy.

Początek spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim w sobotę 10 marca, o godz. 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleszycach.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here