Konserwator Zabytków w sprawie remontu dworca w Lubaczowie

1

Dworzec PKP w Lubaczowie odzyska blask z XIX wieku. Podkarpacki Konserwator Zabytków Beata Kot pozytywnie zaopiniowała wniosek władz miejskich, by budynek wyglądał jak w 1908 roku.

– Chcielibyśmy, aby budynkowi przywrócić historyczną, pierwotną formę i zrezygnować ze „stodołowatego” obecnego wyglądu, który dworzec otrzymał po I wojnie światowej. – mówił w styczniu Zastępca Burmistrza Janusz Waldemar Zubrzycki.

Włodarze po otrzymaniu informacji, że PKP ogłosiło przetarg na remont dworca od razu wzięli się do działania. Wiedząc, że budynek znajduje się na liście zabytków, interweniowali u Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Rada Miejska wystosowała w tej sprawie stosowny apel, a Zastępca Burmistrza osobiście przedstawił oczekiwania co do remontu.

W poniedziałek (05.03) do Urzędu Miejskiego wpłynęła odpowiedź Beaty Kot:

– Budynek dworca został wpisany do rejestru w bryle obecnie zachowanej, będącej rezultatem remontu i przebudowy z ok. 1917 roku. W związku z tym, ewentualne przywrócenie mu pierwotnego wyglądu z okresu powstania, to jest z lat 80. XIX wieku, musi być oparte o materiały historyczne. Przedstawiona fotografia dworca z 1908 roku daje taką podstawę historyczną, w związku z czym przywrócenie obiektowi pierwotnego wyglądu opiniuje się pozytywnie pod względem konserwatorskim. – czytamy w piśmie Podkarpackiego Konserwatora Zabytków.

Pozostaje nam liczyć, że władze PKP, zgodnie z wygłaszanymi deklaracjami, przy opracowywaniu dokumentacji remontu dworca, uwzględnią oczekiwania władz miasta, samych mieszkańców i Podkarpackiego Konserwatora Zabytków.

Fot. lubaczow.pl

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

  1. A nie można było by się jakoś dogadać i przystosować dworzec jak i otoczenie dla PKP i PKS? Była by jedna wspólna poczekalnia, kasy biletowe, a infrastrukturę w około bez problemu dało by się przystosować na zatoczki podjazdy itp itd fakt potrzeba by było większych nakładów ale wydaje mi się, że warto. Zniknął by problem braku dworcu PKS, w końcu wszystko miało by nogi i ręce oraz WYGLĄD a o wygodzie przesiadki nie wspominając.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here