Podkarpacie jednym z najbiedniejszych regionów w UE

0

Wśród najbiedniejszych regionów Wspólnoty jest aż pięć z Polski. W tym gronie znalazło się województwo podkarpackie.

Fot. elubaczow.com, arch.

Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, przedstawił najnowsze kompletne dane (za 2016 r.) na temat poziom PKB na mieszkańca dla poszczególnych regionów krajów Unii Europejskiej (mierzony parytetem siły nabywczej pieniądza). Rozpiętość we Wspólnocie jest bardzo duża – od 29 do 611 proc. PKB na mieszkańca. W Polsce tylko jedno województwo przekroczyło średni poziom PKB na mieszkańca – mowa o Mazowszu. Podkarpacie znalazło się wśród najbiedniejszych regionów.

Najbogatszy region w Unii Europejskiej to Inner London – West w Wielkiej Brytanii. PKB na jednego mieszkańca wynosi tam 611 proc. średniej unijnej. Na kolejnych miejscach znajdują się Luksemburg (257 proc.), region Southern & Eastern w Irlandii (217 proc.), stołeczny region Brukseli w Belgii (200 proc.) i Hamburg (również 200 proc.).

Najbiedniejszym we Wspólnocie jest bułgarski region Severozapaden – PKB na mieszkańca stanowi tam 29 proc. średniej unijnej. Kolejne miejsce zajmuje francuska Majotta (33 proc.). Następne w kolejności są jednostki administracyjne w Bułgarii i Rumunii.

Na 14. miejscu znalazło się jednak województwo lubelskie (47 proc.), a 15. miejsce okupują Podlasie i Podkarpacie (po 48 proc.). O punkt procentowy więcej wynosi poziom PKB w woj. świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here