22 C
Lubaczów

Kard. Władysław Rubin uhonorowany przez samorząd wojewódzki

Podobne wpisy

Radni województwa podkarpackiego nadali Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” kardynałowi Władysławowi Rubinowi.

01
Fot. Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP.

Odznakę nadaje się jednokrotnie za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej jako wyraz uznania za zasługi dla rozwoju Podkarpacia. Obecnie w wykazie uhonorowanych widnieją 63 osoby i instytucje. Po lutowej sesji lista ta zwiększy się o dwie pozycje. Radni województwa zdecydowali o nadaniu dwóch Odznak Honorowych. Pierwszej – kardynałowi Władysławowi Rubinowi, żołnierzowi kampanii wrześniowej 1939 roku, więźniowi łagru pod Archangielskiem, który przez lata był rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie oraz biskupem pomocniczym Prymasa Polski dla Duszpasterstwa Emigracji. Duchowny przez lata był duszpasterzem polskiej emigracji rozsianej po świecie. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II kardynał był także jednym z najbliższych współpracowników papieża. Drugą odznaką uhonorowano 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.

Władysław Rubin urodził się 20 września 1917 r. w Tokach koło Zbaraża. Uczęszczał do gimnazjum w Tarnopolu. Od dziecięcych lat przejawiał głęboką wiarę. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie. Naukę przerwał wybuch wojny. Zaciągnął się do wojska, był żołnierzem 54. pułku piechoty. Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. od Ćmielowa do Żółkwi. Po rozbiciu pułku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Próbował przedostać się do Rumunii, jednak został schwytany przez Sowietów i uwięziony. Zesłany do Archangielska i przydzielony do ciężkiej pracy przy karczowaniu lasu. Po powstaniu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR wstąpił w ich szeregi.

Studia teologiczne kontynuował na Uniwersytecie św. Józefa w Bejrucie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1946 r. z rąk abp Remy Lepetrea. Następnie abp Eugeniusz Baziak skierował go na studia do Rzymu, które rozpoczął 1949 r. i zakończył doktoratem z prawa kanonicznego. Został duszpasterzem uchodźców polskich, a szczególnie młodzieży i studentów. Pracował w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji w Rzymie, opiekował się Polakami we Włoszech, był rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. 17 listopada 1964 r. Papież Paweł VI wyniósł go do godności biskupiej, a sakrę otrzymał z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jego konsekratorami byli prymas Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Władysław Rubin był biskupem pomocniczym Prymasa Polski dla Duszpasterstwa Emigracji. 27 lutego 1967 r. został mianowany Sekretarzem Generalnym Synodu Biskupów, a w 30 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności Księcia Kościoła nadając mu biret kardynalski. Nowy Kardynał objął Kongregację Kościołów Wschodnich. W tym nawale pracy znajdował czas dla przyjaciół. Parę razy odwiedził „Bejrutczyków” w Londynie i serdecznie przyjmował ich w Stolicy Apostolskiej. Jego pracę przerwała długa i ciężka choroba. Zmarł w Rzymie, 28 listopada 1990 r., w wieku 73 lat. Jego wolą było spocząć na rodzinnej ziemi archidiecezji lwowskiej. Tę wolę spełnił administrator apostolski Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie – biskup Marian Jaworski. Kardynał spoczął w sarkofagu lubaczowskiej prokatedry 3 grudnia 1990 r.

AH, elubaczow.com, podkarpackie.pl

Najnowsze wpisy

zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25 kwi
Ogólnopolski Festiwal Słowa
MDK Lubaczów
27 kwi
III Bieg Wielkoocki i Nordic Walking
Gmina Wielkie Oczy
27 kwi
Rudka - uroczystości rocznicowe
Rudka
27 kwi
Wiosenna Giełda Ogrodnicza
Kresowa Osada
27 kwi
Anna Klimczewska - spotkanie
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie
27 kwi
Rozmowy na Pograniczu
Zespół Cerkiewny w Radrużu
1 maj
Narolska Majówka
Rynek w Narolu
1 maj
Majówka z Gminą Lubaczów
Kresowa Osada
7 maj
Akcja krwiodawstwa
Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
9 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów

Często czytane