Kard. Władysław Rubin uhonorowany przez samorząd wojewódzki

0

Radni województwa podkarpackiego nadali Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” kardynałowi Władysławowi Rubinowi.

Fot. Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP.

Odznakę nadaje się jednokrotnie za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej jako wyraz uznania za zasługi dla rozwoju Podkarpacia. Obecnie w wykazie uhonorowanych widnieją 63 osoby i instytucje. Po lutowej sesji lista ta zwiększy się o dwie pozycje. Radni województwa zdecydowali o nadaniu dwóch Odznak Honorowych. Pierwszej – kardynałowi Władysławowi Rubinowi, żołnierzowi kampanii wrześniowej 1939 roku, więźniowi łagru pod Archangielskiem, który przez lata był rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie oraz biskupem pomocniczym Prymasa Polski dla Duszpasterstwa Emigracji. Duchowny przez lata był duszpasterzem polskiej emigracji rozsianej po świecie. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II kardynał był także jednym z najbliższych współpracowników papieża. Drugą odznaką uhonorowano 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.

Władysław Rubin urodził się 20 września 1917 r. w Tokach koło Zbaraża. Uczęszczał do gimnazjum w Tarnopolu. Od dziecięcych lat przejawiał głęboką wiarę. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie. Naukę przerwał wybuch wojny. Zaciągnął się do wojska, był żołnierzem 54. pułku piechoty. Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. od Ćmielowa do Żółkwi. Po rozbiciu pułku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Próbował przedostać się do Rumunii, jednak został schwytany przez Sowietów i uwięziony. Zesłany do Archangielska i przydzielony do ciężkiej pracy przy karczowaniu lasu. Po powstaniu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR wstąpił w ich szeregi.

Studia teologiczne kontynuował na Uniwersytecie św. Józefa w Bejrucie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1946 r. z rąk abp Remy Lepetrea. Następnie abp Eugeniusz Baziak skierował go na studia do Rzymu, które rozpoczął 1949 r. i zakończył doktoratem z prawa kanonicznego. Został duszpasterzem uchodźców polskich, a szczególnie młodzieży i studentów. Pracował w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji w Rzymie, opiekował się Polakami we Włoszech, był rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. 17 listopada 1964 r. Papież Paweł VI wyniósł go do godności biskupiej, a sakrę otrzymał z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jego konsekratorami byli prymas Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Władysław Rubin był biskupem pomocniczym Prymasa Polski dla Duszpasterstwa Emigracji. 27 lutego 1967 r. został mianowany Sekretarzem Generalnym Synodu Biskupów, a w 30 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności Księcia Kościoła nadając mu biret kardynalski. Nowy Kardynał objął Kongregację Kościołów Wschodnich. W tym nawale pracy znajdował czas dla przyjaciół. Parę razy odwiedził „Bejrutczyków” w Londynie i serdecznie przyjmował ich w Stolicy Apostolskiej. Jego pracę przerwała długa i ciężka choroba. Zmarł w Rzymie, 28 listopada 1990 r., w wieku 73 lat. Jego wolą było spocząć na rodzinnej ziemi archidiecezji lwowskiej. Tę wolę spełnił administrator apostolski Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie – biskup Marian Jaworski. Kardynał spoczął w sarkofagu lubaczowskiej prokatedry 3 grudnia 1990 r.

AH, elubaczow.com, podkarpackie.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here