Bogate złoża gazu odkryte w gminie Cieszanów. W planach kolejne odwierty

1

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu zlokalizowane w okolicach Nowego Sioła w gminie Cieszanów. Wstępne analizy wskazują zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. To może być dopiero początek, bo spółka planuje kolejne odwierty.

Fot. PGNiG, arch.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA odkryło nowe wielohoryzontowe złoże gazu ziemnego na głębokości 700 m. Prace poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzone są w gminie Cieszanów. Otwór poszukiwawczy Nowe Sioło-1 jest obecnie na etapie prób złożowych. Wstępne analizy wskazują zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln m3 gazu rocznie. Analiza końcowych pomiarów geofizycznych wskazuje na obecność kilku horyzontów gazonośnych – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

– To kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu. Z dużym powodzeniem stosujemy tam nowe metody poszukiwań – mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Planujemy w tym rejonie jeszcze dwa otwory poszukiwawcze i dopiero wtedy będziemy mogli określić potencjał zasobowy. Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych – dodaje.

Nowe odkrycie leży na północ od złoża gazu ziemnego Lubaczów i na południowy wschód od złoża gazu ziemnego Lubliniec – Cieszanów. PGNiG ma wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na terenie tej koncesji.

W trakcie prac na Podkarpaciu PGNiG stosuje metody sejsmiczne 3D, które pozwalają na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Badania prowadzone są na powierzchni łącznej 1,5 tys. km2. Powstałe w ich efekcie zdjęcie sejsmiczne będzie największym tego typu w Europie.

elubaczow.com, PGNiG


1 komentarz

  1. Około 50 lat temu w Baszni Dolnej niedaleko PGR robiono odwiert poszukiwaczy. Prawdopodobnie odkryto gaz, ropę i coś tam jeszcze. Dokładne nie wiem co – byłem młodym chłopcem. Ddwiert został zabetonowany bo :” rusek” zabronił dalszych prac. Po odwiercie pozostała gruba rura która bardzo długie lata leżała / może i leży/ na podwórku pod stodołą. Ruszyła kopalnia siarki w Baszni Górnej. Zapewne gdzieś są na to dokumenty a ”ruski” teraz nie może zabronić. Zapewne pod ziemią są tam jakieś skarby tylko jakie??.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here