Oleszyce, Krosno: Rusza sprzedaż cennego gatunku drewna

0

Po raz dziewiętnasty Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie organizuje submisję drewna. Na składnicach w Oleszycach i Załużu do sprzedaży są wystawione głównie dęby, ale także inne gatunki drzew. Łącznie na składnicy znajduje się 1200 m3 cennego surowca.

Fot. Marcin Maksymowicz, Nadleśnictwo Oleszyce.

Licytacja w podkarpackich lasach uzyskała uznanie nie tylko w Polsce, ale na trwałe wpisała się do kalendarza największych aukcji drewna cennego w całej Europie. Submisja jest organizowana zwykle w połowie lutego, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku ją poprzedzającym spośród drzew przeznaczonych do wycinki, wybierane są te o szczególnie wysokiej jakości i posiadające cechy okleiny. Drewno wyselekcjonowała powołana komisja, bo pozory często mylą. To, co na pierwszy rzut oka wygląda na zwykłą kłodę drewna, okazuje się cennym okazem.

W tym roku na składach submisji w Oleszycach dominuje dąb – ponad 680 m3, dąb czerwony – 74 m3, buk – prawie 22m3, olsza – 12m3, jawor – 5m3 oraz jesion – prawie 2m3. Łącznie znajduje się 795,6m3. W skali Nadleśnictwa masa pozyskiwanego drewna do celów submisji stanowi 0,1 % drewna pozyskanego w przeciągu roku.

Zasady sprzedaży dostępne są na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – www.krosno.lasy.gov.pl – w zakładce „Submisja”. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 15 lutego 2018 r. w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów.

AH, elubaczow.com

Ten baner wyświetlono 294 317 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here