Nauczyciele z Baszni Dolnej z wizytą w Finlandii

0

Nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Baszni Dolnej podglądali w Finlandii kolegów po fachu. Od 22 do 26 stycznia w ramach programu Erasmus+ uczestniczyli w międzynarodowej wymianie doświadczeń oświatowych.

Fot. ZSP w Baszni Dolnej.

Anna Rawska-Śmieciuch i Łukasz Soroń wraz z nauczycielami z Hiszpanii i Litwy przyglądali się pracy uczniów i nauczycieli w fińskiej szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej. Poznając system oświaty uczestniczyli na lekcjach, w zajęciach warsztatowych i konferencjach. Dokładnie poznali wyposażenie szkół, metody i formy pracy, system oceniania oraz drogę edukacji dzieci w Finlandii.

– Wiele rzeczy nas zaskakiwało, a szczególnie poziom wyposażenia klas w urządzenia multimedialne, a szczególnie ich ilość. Uczniowie mają bardzo ciekawy przedmiot „home economic” – ekonomia domowa, na którym uczą się gotowania, a szczególnie serwowania posiłków przy określonych chorobach, przechowywania żywności, prania, prasowania, utrzymywania czystości. Do tego mają w szkole wszystkie nowoczesne sprzęty, nawet magiel. Podczas zajęć technicznych uczniowie, już od klasy VI spawają, obrabiają drewno, malują specjalistycznym sprzętem. Aby wykonać określoną rzecz, najpierw uczą się projektowania. Na zajęciach „texstil” szyją na nowoczesnych maszynach do szycia. W klasie VII muszą uczestniczyć we wszystkich tych zajęciach, aby w VIII już zdecydować, co im się najbardziej podoba. Uczniowie od najmłodszych klas uczą się programowania na specjalnych robotach. Na zajęciach „doradztwo zawodowe” uczą się zasad wybierania zawodu i radzenia sobie w sprawach administracyjnych. – mówi Renata Żmij.

Nauczyciele prezentowali swoje doświadczenia w ramach programu Erasmus+. Spotkanie pozwoliło nawiązać kontakty do dalszej współpracy w ramach nowego projektu.

– W Finlandii duży nacisk kładzie się na naukę języków obcych: angielskiego, szwedzkiego, hiszpańskiego i włoskiego. W nauczaniu bardzo często wykorzystuje się projekty, a szczególnie „learning by doing”, czyli naukę przez działanie. Oczywiście główną formą zajęć sportowych jest narciarstwo i łyżwiarstwo. Dzieci w klasach I-III obowiązkowo ,po każdej lekcji wychodzą na 15-minutową przerwę na powietrze. – dodaje Renata Żmij.

Galeria zdjęć.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here