Zimowe ferie z Muzeum Kresów w Lubaczowie

0

„Wielokulturowość w pigułce” – to przewodni  motyw oferty zimowych ferii przygotowanej dla dzieci w wieku 6-12 lat przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Warsztaty rozpoczną się już we wtorek (30.01).

Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie, arch.

Uczniów do placówki „zwabić ma” niezwykły świat Kresów. „Wielokulturowość w pigułce” jest próbą przybliżenia dzieciom tego magicznego, już zaginionego świata. Podczas pierwszych warsztatów, we wtorek (30.01) uczestnicy szukać będą odpowiedzi na pytanie: „Ikona – co to za obraz?” Poznają najpiękniejsze ikony ze zbiorów muzeum. Wspólnie zastanowią się jak powstawała ikona i czy dzisiaj pisze się ikony. Następnego dnia (31.01) dzieci zgłębią zasady dotyczące techniki wykonania i sposobu przedstawiania postaci na ikonach. Potem samodzielnie stworzą własną ikonę. Z kolei w czwartek (01.02) uczestnicy warsztatów przeniosą się do „Zaginionego świata”. Poznają symbole, najważniejsze święta, zwyczaje i legendy żydowskie. Pracownicy Muzeum opowiedzą o codziennym życiu dzieci, nauce i zabawie. Później uczestnicy warsztatów wykonają magnesy na lodówkę, oczywiście o tematyce żydowskiej. W piątek (02.02) wyjaśniona  zostanie zagadka ośmioramiennego świecznika, dlaczego na Chanukę przygotowuje się pączki oraz na czym polega gra w drejdla. W czasie warsztatów dzieci wykonają własny świecznik chanukowy, potrzebne będą: glina, świece, farby.

Drugi tydzień ferii rozpocznie się „W średniowiecznym zamku”. We wtorek (06.02) dzieciom przybliżone zostaną dzieje lubaczowskiego zamku, związane z nim podania i legendy. Ponadto najmłodsi zwiedzą wystawę stałą muzeum i wykonają własną przestrzenną makietę średniowiecznej twierdzy. W środę (07.02) kontynuowany będzie temat zamku. Muzealnicy opowiedzą własne historie o damach i rycerzach oraz o ziejących ogniem smokach. Dzieci poznają także „savoir vivre”- kodeks rycerski i wykonają postacie: królów i królewien, dzielnych rycerzy, przerażających smoków. Czwartek (08.02) poświęcony będzie sztuce ludowej regionu. Dzieci „odwiedzą” izbę wiejską, pooglądają  jej świąteczne przystrojenie: wycinanki, pająki kwiaty z bibuły. Później zasiądą do stołów i stworzą własną prace – naszyjnik inspirowany sztuką ludową. W piątek (09.02) każdy, kto odwiedzi Muzeum Kresów przeniesie się do nieistniejącego małego, kresowego miasteczka – dawnego Lubaczowa. Uczestnicy zobaczą jak wyglądały dawne place, ulice, zabytki, krzątający się przy swoich opłotkach mieszkańcy.

Koszt uczestnictwa to jedyne 5zł od dziecka. Rezerwacji dokonać można pod numerem tel.: 16 632 18 02.

 

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here