Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT uwierzytelnisz profilem eGO

0

Od początku 2018 roku wszyscy podatnicy VAT, w tym mikroprzedsiębiorcy powinni przesyłać Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Pomocne będzie przy tym posiadanie profilu zaufanego eGo.

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym mikroprzedsiębiorcy, prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).

Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT za styczeń upływa 26 lutego 2018 r. Plik będzie można wysłać od 1 lutego br. za pośrednictwem bezpłatnych aplikacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów dla struktury obowiązującej w 2018 r. „Klient 2 v3” oraz aplikacji „e-mikrofirma”. Taki plik trzeba uwierzytelnić podpisem kwalifikowanym (z tym wiążą się koszty) albo bezpłatnym profilem zaufanym eGo.

Profil zaufany to narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie (służy jako twój elektroniczny podpis) i korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych. Za jego pomocą można załatwić sprawy m.in. na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy założyć firmę w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

– Teraz profil zaufany przyda się również do tego, aby prawidłowo złożyć Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT.  Założenie profilu zaufanego już dziś będzie gwarancją, że w dniu wysyłki pliku JPK_VAT będzie możliwa właściwa autoryzacja i podpis tego pliku – informuje Magdalena Czajkowska, Kierownik Referatu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Urzędu Skarbowego w Lubaczowie.

To jak założyć profil zaufany, sprawdzić można w serwisie Obywatel.gov lub na stronie jpk.mf.gov.pl w sekcji jak złożyć JPK_VAT.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here