Artyści Polskiej Opery Królewskiej wystąpili w Narolu

0

W niedzielę (21.01) w kościele pw. Narodzenia NMP w Narolu zamienił się w salę koncertową, a to za sprawą wykonawców z Polskiej Opery Królewskiej. Artyści wystąpili z Noworocznym Koncertem Mozartowskim organizowanym w ramach „Narolskich spotkań”.

– To niezwykłe wydarzenie muzyczne zapoczątkowało kolejny rok Narolskich Spotkań
z kulturą i sztuką, co od lat stanowi atrybut Narola i pozwala na miano Kulturalnej Stolicy Roztocza. – mówi Marlena Wiciejowska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu.

„Narolskie spotkania” organizowane są co roku pod koniec stycznia. Zawsze biorą w nich udział gwiazdy wielkiego formatu. Tym razem mogliśmy wysłuchać solistów – śpiewaków z Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpili Justyna Stępień – sopran oraz Leszek Świdziński – tenor. Muzykom towarzyszyli: Mariola Peron – skrzypce, Anna Panufnik – skrzypce, Alicja Bator – altówka, Maciej Skowroński – wiolonczela oraz Anna Mocarska i Weronika Skowronek – grające na fletach. Artyści wielokrotnie występowali na słynnym Festiwalu Mozartowskim jako muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej, która właściwie jako jedyny zespół na świecie miała w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora. Program koncertu w Narolu był powtórzeniem koncertu finałowego Warszawskich Dni Mozartowskich.

– Frekwencja mile zaskoczyła artystów, podobnie jak entuzjastyczna reakcja publiczności na tak „niepopularny”, jak sami stwierdzili, repertuar w dzisiejszych czasach. Ponadto podkreślili wyjątkową akustykę kościoła oraz jego piękne wnętrze i historyczny charakter. – dodaje Marlena Wiciejowska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu.

Kariera solowa Justyny Stępień związana była przede wszystkim z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej, ale ze względu na szerokie możliwości wokalne i interpretacyjne wykonuje z powodzeniem repertuar od baroku po utwory muzyki współczesnej w towarzystwie innych zespołów kameralnych i orkiestrowych – zarówno dla szerokiej i wielotysięcznej publiczności (jak np. podczas wielkich plenerowych wystawień oper W.A. Mozarta „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet”, czy na międzynarodowym festiwalu w Peterhof w Niemczech), jak też podczas koncertów kameralnych.

Artystka zadebiutowała na scenie operowej w wieku 9 lat i od razu pod batutą Enrica de Mori, dyrygenta La Scali śpiewając Mozarta. W trakcie studiów na Warszawskiej Akademii Muzycznej współpracowała ze światowej sławy dyrygentami. Od roku 1992 koncertuje w najbardziej znamienitych teatrach operowych świata oraz na festiwalach muzycznych w Polsce, a także podczas zagranicznych tournee. Podczas jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych cieszących się renomą na świecie – Festiwalu Mozartowskiego Warszawskiej Opery Kameralnej, odbywającego się rokrocznie w latach 1990-2016, śpiewała najważniejsze pierwszoplanowe role wokalne w 10 operach Mozarta.

Leszek Świdziński – po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w salzburskim „Mozarteum”. Zadebiutował w 1989 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przez lata można było go usłyszeć w głównych tenorowych partiach repertuaru tej opery. Od 1991 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Koncertuje na wielu scenach świata. Obecnie należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego bieżący repertuar wyróżnia się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych i pieśniarskich.

Organizatorem koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu oraz Narol Enterprise.

Fot. GOK Narol

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here