Osoby, które chcą poczytać o historii lubaczowskiego szpitala, poznać tworzących ją ludzi i ich wspomnienia mogą sięgnąć po nową publikację Jerzego Tabaczka „Szpital w Lubaczowie 1896-2016. Zarys dziejów”. Książka niebawem ma trafić do sprzedaży.
Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna monografia. Tym razem na 96 stronach spisane zostały dzieje lubaczowskiego szpitala. Jest to pierwsza tak obszerna i szczegółowa pozycja, która w czterech rozdziałach opisuje 120 lat działalności placówki. W książce znalazły się również biogramy lekarzy i kierowniczej kadry administracyjnej. Praca powstała na bazie szczątkowych dokumentów z początków funkcjonowania szpitala, nielicznych opracowań, materiałów wspomnieniowych oraz badań historycznych autora. Treść wzbogacona została o ilustracje, tabelki, wykresy i skany dokumentów.
Zawarte w publikacji informacje to doskonały materiał dla badaczy dziejów, regionalistów, lekarzy, ale także mieszkańców powiatu lubaczowskiego. Wydawnictwo jest kolejną publikacją zrealizowaną przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i promującą nasz region.
Jerzy Tabaczek – urodził się w 1934 roku we Lwowie w rodzinie nauczycielskiej. Jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie pediatrii. W lubaczowskim szpitalu pracuje od 56 lat, a od 40 lat pełni funkcję ordynatora oddziału dziecięcego. Z jego inicjatywy w powiecie lubaczowskim powstało Polskie Towarzystwo Lekarskie. Jerzy Tabaczek kolekcjonuje stare pocztówki związane z Lubaczowem. Interesuje się historią miasta, szpitala i regionu. Na łamach jednodniówki „Lubaczów’ i „Rocznika Ziemi Lubaczowskiej” publikuje artykuły o lubaczowskich ulicach. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Przemyślu, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.
AH, elubaczow.com
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Czy Redakcja mogłaby podac jakieś szczegóły: gdzie i od kiedy można nabyc wydawnictwo, jaki jest koszt. Zapewne wielu czytelników portalu byłoby zainteresowanych zakupem.
Może kiedyś zostaną spisane dzieje pacjentów lubaczowskiego ,,szpitala” od momentu ich przyjęcia na ,, oddział wewnętrzny”, to byłoby co poczytać…
Publikację można nabyć w księgarni Nova w Lubaczowie w cenie 45 zł.
W Lubaczowie w 1848 r brał ślub dr Joachim Hordyński mój pradziadek.Czy coś więcej o Nim wiadomo?Jesli to możliwe proszę o szczegóły.
To jest również mój pra-pra dziadek ,
Chcę dodać że dr Joachim Hordyński był ojcem gen Zdzisława Hordyńskiego-Juchnowicza.
Jeśli nie znają pani przodków Joachima, proszę napisać na matneck@wp.pl