Dzieje lubaczowskiego szpitala spisane w specjalnej monografii

7

Osoby, które chcą poczytać o historii lubaczowskiego szpitala, poznać tworzących ją ludzi i ich wspomnienia mogą sięgnąć po nową publikację Jerzego Tabaczka „Szpital w Lubaczowie 1896-2016. Zarys dziejów”. Książka niebawem ma trafić do sprzedaży.

Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna monografia. Tym razem na 96 stronach spisane zostały dzieje lubaczowskiego szpitala. Jest to pierwsza tak obszerna i szczegółowa pozycja, która w czterech rozdziałach opisuje 120 lat działalności placówki. W książce znalazły się również biogramy lekarzy i kierowniczej kadry administracyjnej. Praca powstała na bazie szczątkowych dokumentów z początków funkcjonowania szpitala, nielicznych opracowań, materiałów wspomnieniowych oraz badań historycznych autora. Treść wzbogacona została o ilustracje, tabelki, wykresy i skany dokumentów.

Zawarte w publikacji informacje to doskonały materiał dla badaczy dziejów, regionalistów, lekarzy, ale także mieszkańców powiatu lubaczowskiego. Wydawnictwo jest kolejną publikacją zrealizowaną przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i promującą nasz region.

Jerzy Tabaczek – urodził się w 1934 roku we Lwowie w rodzinie nauczycielskiej. Jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie pediatrii. W lubaczowskim szpitalu pracuje od 56 lat, a od 40 lat pełni funkcję ordynatora oddziału dziecięcego. Z jego inicjatywy w powiecie lubaczowskim powstało Polskie Towarzystwo Lekarskie. Jerzy Tabaczek kolekcjonuje stare pocztówki związane z Lubaczowem. Interesuje się historią miasta, szpitala i regionu. Na łamach jednodniówki „Lubaczów’ i „Rocznika Ziemi Lubaczowskiej” publikuje artykuły o lubaczowskich ulicach. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Przemyślu, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here