Oddali hołd powstańcom styczniowym [ZDJĘCIA]

0

Ponad 100 osób wzięło udział w rajdzie pieszym „Gloria Victis IX” zorganizowanym w sobotę (20.01) z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy pokonali 18 km.

Raj pieszy wyruszył z Nowego Lublińca. Członkowie Grupy Turystycznej Roztocze, rekonstruktorzy z cieszanowskiego Bractwa Srebrnego Miecza, członkowie Jednostki Strzeleckiej JS 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa, uczniowie gimnazjów w Cieszanowie, Lublińcu Nowym i Dachnowie i mieszkańcy gminy Cieszanów pokonali drogi leśne, utwardzone, asfaltowe i dotarli do miejsca obozu powstańców gen. Antoniego Jeziorańskiego. Tam, pod pomnikiem upamiętniającym poległych, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

– Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest na naszym terenie miejsc bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym – mówi Marcin Piotrowski z Działu Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.

Na pograniczu ówczesnych zaborów – rosyjskiego i austriackiego (obecnie granicy województw Lubelskiego i Podkarpackiego) w dniach 1 i 6 maja 1863 powstańcy pod dowództwem gen. Antoniego Jeziorańskiego stoczyli dwie zwycięskie bitwy z przeważającymi wojskami rosyjskimi. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych. Sukces jaki odniosły wojska polskie odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców. Pamięć o nich trwa do dziś.

elubaczow.com, AH, informacja nadesłana

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here