Czym warto nawozić glebę?

0

Nawozy organiczne w uprawie roślin stosowane są praktycznie od zawsze. Z upływem czasu coraz większego znaczenia nabierają nawozy mineralne. Dlaczego jednak mimo dostępności szerokiej gamy nawozów mineralnych, popularność nawozów organicznych nie maleje? Odpowiedź jest bardzo prosta: nawozów organicznych nie można zastąpić mineralnymi.

Obornik, torf, resztki roślin są surowcami, z których dzięki humifikacji powstaje próchnica. Wzrost zawartości próchnicy w glebie wpływa na poprawienie jej struktury, dzięki czemu gleby lekkie lepiej chłoną wodę, gleby ciężkie łatwiej przepuszczają jej nadmiar podczas intensywnego deszczu lub podlewania. Dzięki czarnej barwie próchnica sprzyja szybszemu nagrzewaniu się gleb. Jest to szczególnie ważne wiosną, ponieważ umożliwia szybsze obsianie lub obsadzenie grządek. Materia organiczna jest źródłem składników pokarmowych i energetycznych dla drobnoustrojów. Im więcej zastosujemy nawozów organicznych, tym bujniej rozrastają się kolonie mikroorganizmów zasiedlających glebę. Po mineralizacji materii organicznej wzrasta w środowisku korzeniowym roślin ilość dostępnych mikroelementów. Nieznaczny tylko wzrost zawartości makroskładników nie jest dla nas problemem, ponieważ ewentualne niedobory łatwo można uzupełnić przy pomocy nawozów mineralnych.

Najwartościowszym nawozem organicznym jest obornik. Stosuje się go tylko po uprzednim przefermentowaniu. Skład chemiczny obornika jest dość zmienny, ponieważ zależy od gatunku hodowanych zwierząt, rodzaju i ilości słomy użytej do ściółkowania, od ilości i jakości zjadanego przez zwierzęta pokarmu, warunków fermentacji, itp. Obornik należy przekopać na głębokość 8-12 cm na glebach cięższych lub 12-18 cm na glebach lżejszych. Rozrzucenie nawozu bez przykrycia gleby powoduje obniżenie jego wartości, np. po 24 godzinach o 30%. Przed zastosowaniem obornika należy rozważyć jakie są wymagania roślin, które zamierzamy uprawiać. Nie wszystkie bowiem gatunki znoszą środowiska świeżo nawożone.

Obornik można przekopać na całej powierzchni działki lub rzędowo. Najoszczędniejsza jest niewątpliwie metoda gniazdowa, którą poleca się tylko w przypadku przygotowania miejsca pod rośliny wymagające dużej rozstawy i rośliny wieloletnie. Pamiętać jednak należy, że korzenie nie mogą stykać się bezpośrednio z nawozem, zwłaszcza słabo przefermentowanym. Poprawnie przygotowany i zastosowany obornik korzystnie działa na plony roślin przez 2-3 lata na glebach lekkich i 3-4 lata na glebach ciężkich.

Więcej ciekawych informacji na temat nawożenia dostępne jest tutaj: http://www.rynek-rolny.pl/kategoria/nawozenie/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here