Pieszo na Kobylankę pod hasłem „GLORIA VICTIS IX”

1

Z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w sobotę 20 stycznia odbędzie się pieszy rajd na Kobylankę. Wyprawa ruszy pod hasłem „GLORIA VICTIS IX” spod cmentarza w Nowym Lublińcu.

Fot. Archiwum.

Trasa będzie liczyć 15-17 km drogami leśnymi, utwardzonymi, asfaltowymi. Marsz odbędzie się w terenie leśnym bezdrożnym i okresowo podmokłym. Organizatorzy wyprawy zachęcają do założenia wygodnych, nieprzemakalnych butów i wzięcia ze sobą kijów trekkingowych. Podczas rajdu zaplanowano ognisko. Będzie też możliwość zapalenia zniczy pod pomnikiem oraz krzyżem w miejscu obozu powstańców gen. Antoniego Jeziorańskiego.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w rajdzie powinny zgłosić się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie do 15 stycznia. W placówce dodatkowo można kupić znaczek rajdowy (2 zł).

Od 1 do 6 maja 1863 roku w lasach, już nieistniejącej wsi Kobylanka, rozegrała się jedna z największych bitew leśnych powstania styczniowego. Tam oddział składający się z około 800 żołnierzy polskich, dowodzonych przez gen. Antoniego Jeziorańskiego, pokonał w dwóch bitwach wojska zaborcy rosyjskiego.

AH, elubaczow.com

reklama

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here