W Narolu odsłoniętą tablicę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego

0

30 listopada 2017 r. w Narolu uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. W ten sposób upamiętniono 150 rocznicę urodzin Marszałka, którego droga ku wolności i niepodległości przebiegała przez Ziemię Narolską.

fot. Narolskie Centrum Informacji

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbyło się podczas XXXII sesji Rady Miejskiej w Narolu. Inicjatorem wykonania i umieszczenia tablicy był prof. Józef Waniurski, który wspólnie z Burmistrzem Narola Stanisławem Wosiem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Szawarą dokonali jej uroczystego odsłonięcia.

Tablica ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Narolszczyzny. Jak w swoim referacie przedstawiał Henryk Wolańczyk – Józef Piłsudski po ucieczce z Petersburga i podróży z Zamościa do Lubyczy Królewskiej przekroczył granicę rosyjsko – austriacką na rzece Tanew. Następnie przemierzał drogi narolskiej gminy, by przez Chlewiska dostać się do pociągu na dworcu kolejowym w Lubyczy Królewskiej, którym dotarł do Lwowa. Historyk i regionalista w swoim wystąpieniu wskazał źródła swoich badań z tej właśnie przeprawy (miejsca, osoby i fakty) odnalezione w archiwach. Szczegóły przeprawy przez Tanew oraz wędrówki drogami Narolszczyzny zostały opisane w ubiegłorocznych wydaniach Kresowiaka Galicyjskiego. Pan Henryk Wolańczyk, wspomniał także o jeszcze jednym, istotnym dla Gminy Narol wydarzeniu. W protokole z obrad Rady Gminy Narol z dnia 5 kwietnia 1935 roku zapisano: „Nadanie Obywatelstwa Honorowego Narola Miasta Jaśnie Wielmożnemu Panu Józefowi Piłsudskiemu” – czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Narol.

elubaczow.com, Narolskie Centrum Informacji


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here