Urządzamy przytulny taras i przydomowy ogród. Jakie lampy wybrać?

0

Dyskretnie oświetlony, wiecznie zielony i przyjemny taras to wspaniała przestrzeń, w której jak nigdzie można odpocząć i nabrać nowych sił. Pełna drewnianych elementów i przytulnych poduszek weranda jest łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem. W jaki sposób go oświetlić, aby fajnie korespondował z częścią ogrodową? Tego dowiecie się z naszego poradnika. Miłej lektury!

Na tarasie i poza nim. Wybieramy lampy ogrodowe

Na tarasie świetnie sprawdzają się kinkiety, które dają rozproszone światło. Najlepiej wybierać takie modele, które klosz mają skierowany do góry – wówczas żarówka nie świeci bezpośrednio na nas, lecz rozprasza się na elewacji, a do naszych oczu dociera delikatne światło. Fajnym pomysłem, oprócz kinkietów, jest zawieszenie łańcucha cotton ball lights, bardzo ostatnimi czasy modnego. Sznur kolorowych, pastelowych kul nadaje wyjątkowego klimatu. Udanym pomysłem jest też zapalenie lampionów i świeczek, których lawendowy aromat odstraszy komary, tak obficie latające latem na zadrzewionych terenach.

Wybierając oświetlenie ogrodowe, warto sięgać po energooszczędne i wydajne modele lamp, przede wszystkim te oparte na technologii LED.

Strategiczne miejsca posesji, które muszą być oświetlone

Warto oświetlić przestrzeń tuż przy furtce i bramie wjazdowej. Można w tym celu zastosować fotokomórkę, za sprawą której oświetlenie będzie włączać się tylko wtedy, gdy ktoś będzie kręcić się w pobliżu. Pomysł ten jest dobry także dlatego, że odstrasza potencjalnych złodziei i pokazuje, że dom zawsze jest pod czujną opieką – a nawet, jeśli tak nie jest, pozwala stwarzać takie pozory.

Oświetlając chodnik i ścieżki ogrodowe, dobrze jest wybierać lampy z kloszem skierowanym w dół – wówczas światło rozprasza mrok, a zarazem nas nie oślepia.

Fajną inicjatywą jest także oświetlenie oczek wodnych czy pojedynczych roślin, na których ekspozycji nam wyjątkowo zależy. Można również zastosować reflektory ustawione bezpośrednio na trawniku i skierowane na przykład na przecudnej urody pojedynczą, samotną sosnę.

Ten baner wyświetlono 294 404 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here