Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

0

W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej zorganizowano III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej. Uczestnicy rozmaitych prelekcji i warsztatów rozmawiali m.in. o roli przyrody w turystyce kulturowej.

Cykl spotkań rozpoczęła prezentacja Krystyny Judki „Etnobotaniczne walory produktów zielarskich w turystyce kulturowej”, w trakcie której uczestnicy mogli degustować różne produkty wykonane metodami tradycyjnymi. Następnie Marcin Piotrowski z Chutoru Gorajec razem ze Zbigniewem Blizińskim i Mateuszem Bielko opowiedzieli o sukcesie gorajeckiego ekoszlaku.

W piątkowe przedpołudnie konferencję otworzyła zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie – Maria Michur Ziemba, która zwróciła uwagę na wyjątkowość Kresowej Osady, gdzie od trzech lat organizowane jest Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej. Następnie Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, podkreślił znaczenie Forum w wymianie doświadczeń i budowaniu nowych, lepszych rozwiązań w dziedzinie turystyki.

Pierwszym prelegentem był pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie Marek Styczyński, który przekonywał uczestników, że etnobotanika (akademicka botanika w powiązaniu z antropologią kulturową i innymi narzędziami badawczymi), jest podstawą do budowania atrakcyjności turystycznej regionu.

Jako druga wystąpiła Bożena Szewczyk – Taranek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zachęcając słuchaczy do zakładania ogrodów terapeutycznych, które nie tylko podnoszą estetykę posesji ale również są miejscem, gdzie z przyjemnością wypoczywają turyści.

Z kolei Adam Szary z Bieszczadzkiego Parku Narodowego w swojej prezentacji nawiązał do znaczenia roślin łąkowych w tradycji ludowej i wykorzystaniu ich w celach spożywczych, medycznych, tekstylnych oraz religijnych.

Swoimi doświadczeniami z zakresu współdziałania z zakresie ogólnopolskiego programu promocji turystyki wiejskiej „Slow Road”, który organizowany jest pod patronatem Polskiej Organizacji turystycznej podzielił się Mateusz Zmyślony dyrektor kreatywny Open Eyes Economi Summit. Natomiast Adrian Gamoń z CEO i współzałożyciel agencji Social Frame przedstawił zebranym prezentację dotyczącą wagi reklamy w mediach społecznościowych.

Organizatorem forum był Samorząd Województwa Podkarpackiego we współpracy z Gminą Lubaczów.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here