„Dzień Czystego Powietrza” w powiecie lubaczowskim

2

Dzisiaj (14.11) Starostwo Powiatowe w Lubaczowie wraz z ponad 100 jednostkami samorządowymi realizuje „Dzień Czystego Powietrza”. Ogólnopolska akcja ma uświadomić, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

W ramach działań dla placówek oświatowych przygotowano szereg narzędzi edukacyjnych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Akcja z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji ARKA, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

– „ Dzień Czystego Powietrza” i nasza kampania „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast” – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

2 komentarze

  1. A może miasto pokusiłbyś się o zakup czujników jakości powietrza? To na pewno otworzyłoby oczy że i w Lubaczowie nie ma tak czystego powietrza jak się to wydaje. Jest taki system jak airly, który zdobywa popularność, a jego koszty dla miasta nie byłyby znaczące. Włodarze miasta pomyślcie o tym!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here