PiS proponuje zmianę Kodeksu Wyborczego

1

Posłowie klubu parlamentarnego klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie RP projekt nowelizacji Kodeksu Wyborczego.

Przewiduje on m.in. wprowadzenie od wyborów w 2018 roku zasady dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, uelastycznienie terminu wyborów samorządowych oraz zmianę sposobu wybierania PKW. Autorzy projektu argumentowali, że uwzględniając stanowiska prezydenta, opozycji i samorządowców, wprowadzają zasadę ograniczenia do dwóch kadencji włodarzy miast i wsi dopiero od 2018 roku.

Zodnie z projektem wybory do rad gmin mają być proporcjonalne, a to oznacza likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych. W gminach do 20 tys. mieszkańców nie obowiązywałby też próg wyborczy. W wyborach do rady gminy i sejmiku województwa w każdym okręgu wyborczym wybieranych ma być od 3 do 7 radnych.

Według projektu kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta będzie mógł się ubiegać o mandat radnego w swojej gminie, ale nie będzie mógł kandydować do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

reklama

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here