„Albumy kresowe” – nowa wystawa w lubaczowskim muzeum

0

„Albumy kresowe” – to tytuł nowej wystawy w lubaczowskim Muzeum Kresów. Prezentowane są na niej przepiękne grafiki z XIX i początku XX w., a nawet kilka starszych, które przedstawiają, często już nieistniejące budowle miejscowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

fot. elubaczow.com, arch.

Czy wiesz, gdzie znajduje się kraina zwana Kresami? Czy taka istniała? Czy ona jeszcze, a może ciągle, istnieje?
Wiesz, gdzie urodził się Jan III Sobieski i Tadeusz Kościuszko? A gdzie ochrzczony został Adam Mickiewicz? Chcesz zobaczyć wspaniałe budowle i krajobrazy widziane oczami dziewiętnastowiecznego rysownika? Wiedziałeś, że w granicach dawnej Rzeczypospolitej istniała pomniejszona kopia rzymskiej bazyliki św. Piotra?
Niemożliwe? Przyjdź i zobacz nową wystawę „Albumy kresowe” – zachęca Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na wystawie prezentowane są przepiękne grafiki z XIX i początku XX w., a nawet kilka starszych, które przedstawiają, często już nieistniejące budowle miejscowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej od Kowna i Wilna przez Grodno, Łuck po Lwów. Grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Mariusza A. Kasprzaka z pięknym tekstem „o krainie, której granic nie odnajdziemy na żadnej mapie”.

Wystawę można oglądać do końca lutego 2018 r.

reklama
Ten baner wyświetlono 1 429 759 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here