FOLKOWISKO – jesienny tabor, tym razem w Cieszanowie

9

Tym razem miłośnicy kultury tradycyjnej spotykają się 11 listopada w Cieszanowie na „Jesiennym taborze folkowiskowym”. „Chcemy pokazać, że szczególnie w Dniu Niepodległości trzeba pamiętać o własnej kulturze tradycyjnej” – zachęcają do uczestnictwa organizatorzy.

Fot. folkowisko.pl.

Tym razem Stowarzyszenie Folkowisko połączyło swoje siły z Domem Dziennego Pobytu w Cieszanowie. Dom Seniora funkcjonuje w dawnej, odremontowanej cieszanowskiej synagodze, dlatego organizatorzy Folkowiska w nawiązaniu do kontekstu kulturowego miejsca, chcą opowiedzieć o tradycji i zwyczajach żydowskich. Anna Wencel z Muzeum Żydów Galicja w Krakowie w trakcie wyprawy po dawnej synagodze przedstawi najważniejsze elementy wyposażenia synagogi.

„Specjalnie wybraliśmy Cieszanów na miejsce kolejnej imprezy. To wyjątkowe miasto, istny wehikuł czasu, pełne pamiątek minionych czasów i kultur, które odeszły. Wystarczy wypełnić jego przestrzeń muzyką i śpiewem. To tworzy wyjątkowy klimat i scenerię dla naszej imprezy.” – mówi dyrektor Folkowiska Marcin Piotrowski.

Pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski” na folkowiskowym jesiennym taborze zagra polsko-włoska kapela Porto Meskla, wykonująca głównie bardzo energetyczną, taneczną muzykę z rejonu Morza Śródziemnego zwaną tarantellą. Dla uczestników zagrają również jedna z gwiazd muzyki tradycyjnej, krakowska kapela Tadirindum oraz lokalna grupa śpiewacza Niezapominajki. Nie zabraknie też sztuki współczesnej inspirowanej tradycją. Swoją wystawę malarską w przestrzeni dawnej synagogi zaprezentuje artysta Tadeusz Bronkiewicz. Grupa Migawki uczyć będzie zarówno dorosłych jak i dzieci języka migowego. Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Cieszanowie poprowadzą warsztaty bibułkarskie, a Ania Wencel – zajęcia dla najmłodszych „Baśniowe miasteczko”.

Wstęp na Folkowisko – jesienny tabor w Cieszanowie jest wolny.

Data: 11 listopada 2017 (start godz.16.00).
Miejsce: Cieszanów (Synagoga).
Organizator: Stowarzyszenie Folkowisko i Dzienny Dom Pobytu Seniora.

PROGRAM:
Godz. 16:00
a) Wspólne śpiewanie z seniorami i występ grupy Niezapominajki z Cieszanowa,
b) Warsztaty śpiewu: Katarzyna Chodoń i panie z grupy Niezapominajki,
c) Wystawa malarstwa Tadeusza Bronkiewicza,
d) Dzieciowioska – Warsztaty języka migowego: (Grupa MIGAWKI).
Godz. 16:45
a) Warsztatami tańca: Magdalena Dąbrowska,
b) Dzieciowioska – Warsztaty bibułczarskie dla rodzin (prowadzenie seniorzy),
c) „Baśniowe miasteczko” warsztaty dla dzieci z Anią Wencel.
Godz. 17:10 – Koncert – Porto meskla.
Godz. 17:50 – Poznaj tajemnice synagogi – Wykład o kulturze żydowskiej: Anna Wencel (Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie).
Godz. 18.20 – Koncert i potańcówka – kapela Tadirindum.
Godz. 19:00 – Pokaz ogni sztucznych.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

reklama

9 komentarze

  1. Piękna inicjatywa, szkoda tylko, że ktoś zapomniał dodać punkt związany z obchodami niepodległości. Ani słowa o POLSCE! To tak jakby Amerykanie obchodząc swój dzień niepodległości zrobili piknik w stylu meksykańskim :) Piękne zabawy tematyczne można organizować każdego innego dnia! Ale 11 listopada to święto Rzeczypospolitej.
    Najjaśniejszej (gdyby ktoś zapomniał).
    PS Czy wywiesicie flagi 11 listopada?

  2. W dawnych czasach święta narodowe obchodzono uroczyście i radośnie. Dziś grupa malkontentów widzi święta narodowe jako smutny dzień ze smutną mszą, smutnymi wyniosłymi przemówieniami. 11sty to powód do radości i świętowania, przecież naród odzyskał niepodległość a nie ją utracił! Takie malkontenctwo zaskorupiałych pseudopatriotów spowodowało to, że większość ludzi ma gdzieś święto odzyskania niepodległości, dla nich mogło by go nie być i niczym się od niedzieli zwykłej nie różni, bo dziwni ludzie odebrali świętowaniu radość, którą kiedyś generował śpiew taniec, widowiska.
    … zaraz zaraz… pomyłka, to tylko na wisach i zapadłych dziurach święta są smutnie :D W większych miastach po tak zwanych ceremoniach obowiązkowych z klasycznym ceremoniałem mszalnym i ceremoniałem składania hołdu przy pomnikach są organizowanie gigantyczne happeningi, imprezy, koncerty rozrywkowe. Cieszanów w zapyziałym powiecie lubaczowskim jako pierwszy się wyrwał i dostosowuje się do ogólnopolskiej normy. To zapewne początki i na „setkę” „niepodległej” będzie ciekawiej, a w reszcie powiatu dalej w co setnym domu flaga, odwalony na odp.. program gminny z głównymi punktami co roku powtarzanymi tymi samymi piosenkami przez tych samych dzieci. To jest straszny obraz świąt, straszna radość z odzyskania niepodległości.

  3. @Omg – klasycznie żadnej chęci nawiązania do dyskusji tylko zabawa w TW. Zapraszam do np Krakowa, to zobaczysz jak wyglądają prawdziwe święta związane z Odzyskaniem Niepodległości. W powiecie lubaczowskim jest niestety marazm optymalnie maksymalny… bo wygodny. Przypuszczam, że tacy jak Ty próbują krytykujących ośmieszać, bo uważają, że ktoś musi mieć interes w tym, by coś krytykować. Ja do żadnej partii politycznej nie należę, w wyborach startować na pewno nie będę, stąd jako jeden z wielu obywateli krytykuję marazm, bo po prostu jest cienko. Cieszą mnie natomiast inicjatywy wychodzące poza marazm i szablon.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here