Fot. MBP w Lubaczowie.

W piątek (27.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się spotkanie autorskie z Janem Kucą, nauczycielem, historykiem, badaczem dziejów powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego, autorem wielu artykułów i książek o tej tematyce. Głównym tematem spotkania była książka „Miłków. Prawda i legenda zaginionej wsi”.

Fot. MBP w Lubaczowie.

– W trakcie II wojny światowej wiele wsi leżących wzdłuż nowej granicy utworzonej pomiędzy Niemcami i Związkiem Radzieckim przestało istnieć w wyniku wysiedlenia mieszkańców i zniszczeń dokonanych przez okupantów. Po miejscowościach tych zostały nieliczne ślady – cmentarze, pozostałości budynków, przydrożne krzyże. Właśnie taką wsią był Miłków, położony w powiecie lubaczowskim, niedaleko Starego Dzikowa, Mołodycza, Starego Sioła. Wspomnienia dawnych mieszkańców stały się dla Jana Kucy kanwą, na bazie której powstała książka ukazująca historię wsi, poszczególnych osób i rodzin – pisze na swojej stronie MBP w Lubaczowie.

Podczas spotkania w MBP Jan Kuca przybliżył pracę nad publikacją, opowiadał w jaki sposób szukał śladów działalności miłkowian i jak zdobywał informacje stanowiące materiał źródłowy, zdjęcia, dokumenty, listy. Szeroka relacja ze spotkania oraz zdjęcia są dostępne na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here