Instalacje grzewcze i chłodnicze – jaki zawór wybrać?

0

Jeśli masz do wyboru kilkanaście różnych modeli zaworów regulacyjnych, może się zdarzyć, że nie będziesz wiedzieć, jaki zawór wybrać. Dlatego też zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim prawidłowy opis rozwiązań układów regulacji aparatury grzewczej oraz chłodniczej.

Projektując najnowszej generacji instalacje grzewcze i chłodnicze, bierzesz pod uwagę to, by zużycie energii było jak najmniejsze. Jednocześnie masz na względzie wysoki komfort wnętrza. Bardzo często zdarza się, że podczas projektowania dobiera się niewłaściwe pojedyncze elementy instalacji, takie jak na przykład: chillery, fan coile, zawory regulacyjne, czy zawory równoważące. W analizie pomija się nierzadko to, że części te oddziałują wzajemnie na siebie. To z kolei sprawia, że system zachowuje się zupełnie inaczej, niż można by się było spodziewać.

Taka nieprawidłowa okoliczność powoduje:

– skoki temperatury w regulowanym wnętrzu,

– hałas w instalcji,

– niską efektywność chillerów,

– nadprzepływy w aparaturze,

– duże koszty związane z eksploatacją

– wyższe wydatki na sprzęt grzewczy lub chłodzący (inne od zakładanych),

– zawory regulacyjne szybciej się zużywają,

– częste równoważenie aparatury,

– niedogrzane obiegi krytyczne.

Wielofunkcyjny zawór regulacyjny

Nieprawidłowości, o których była mowa wyżej powodują, że niezbędna jest kompleksowa analiza aparatury, jako systemu, w którym elementy wzajemnie na siebie oddziałują. Należy wziąć pod uwagę wszystkie te elementy, które są istotne dla komfortu i zużycia energii.

W typowej aparaturze chłodzącej najistotniejszymi elementami są:

– pompy i system dystrybucji,

– odbiorniki końcowe,

– zawory regulacyjne,

– zawory równoważące,

– części sterujące,

– produkcja czynnika chłodzącego.

Jeśli masz do wyboru kilkanaście różnych modeli zaworów regulacyjnych, może się zdarzyć, że nie będziesz wiedzieć, jaki zawór wybrać. Dlatego też zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim prawidłowy opis rozwiązań układów regulacji aparatury grzewczej oraz chłodniczej.

– produkcja czynnika grzejnego,

– pompy i układ dystrybucji,

– odbiorniki końcowe,

– zawory regulacyjne,

– zawory równoważące.

Prawidłowe zrównoważenie hydrauliczne aparatury musi zagwarantować wyliczone przepływy w każdym odbiorniku końcowym dla otwartych zaworów regulacyjnych. O tym niestety często się zapomina. Musisz natomiast pamiętać o tym, że zawory regulacyjne nie będą mogły odpowiednio regulować, jeśli nie zapewnisz im właściwej ilości czynnika. Najlepsze zawory regulacyjne możesz zakupić w saga.info.pl/zawory-elektromagnetyczne-elektrozawory/.

Zastosowanie zaworów równoważących w instalacji

Bardzo ważne jest to, by stosować w aparaturze zawory równoważące, dostępne m.in. na stronie saga.info.pl/zawory-elektromagnetyczne-elektrozawory/. Zawory te musisz jednak odpowiednio dobrać i zastosować je w konkretnym miejscu. Zawory równoważące mają za zadanie zrównoważyć aparaturę grzewczą i wody lodowej. Jeśli instalacja jest zrównoważona, umożliwia wówczas pozostałym częściom aparatury pracę w prawidłowych warunkach. Do tych elementów zaliczają się:

– zawory regulacyjne,

– nagrzewnice,

– belki chłodzące,

– grzejniki.

Zrównoważona instalacja pozwala uzyskać oczekiwany komfort cieplny w pomieszczeniach, które używasz albo do pracy, albo do wypoczynku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here