Za nami VI Regionalny Przegląd Chórów „Pieśni Maryjne”

0

Dziesięć chórów uczestniczyło w niedzielę (08.10) w VI Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne”. W lubaczowskim Sanktuarium najlepiej zaprezentował się Chór parafii pw. św. Bartłomieja w Goraju.

Fot. Iwona Buczko.

Inicjatywa przeglądu zrodziła się z potrzeby serca, aby pokazać, jak żywe są tradycje chóralne w poszczególnych miejscowościach oraz aby umożliwić pasjonatom śpiewu konfrontacje z innymi chórami. Nieprzypadkowe jest miejsce i tematyka przeglądu – Sanktuarium Lubaczowskie. Znajduje się w nim kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Katedry we Lwowie, przed którym swe śluby złożył król Jan Kazimierz, zawierzając Polskę opiece Matki Bożej – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 10 zespołów. Ich występy oceniało jury w składzie: dr hab. Monika Mielko-Remiszewska- nauczyciel akademicki w Instytucie muzyki UMCS w Lublinie, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis”, dr Kinga Strycharz- Bogacz- etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. Piotr Spyra- absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie, na co dzień grający w zespole „Razem za Jezusem”.

I nagroda trafiła do Chóru parafii pw. Św. Bartłomieja w Goraju, II miejsce jury przyznało Chórowi mieszanemu Alba Cantans z Rzeszowa, a III Chórowi Raxavia z Raszkawy. Jurorzy przyznali także dwa wyróżnienia I stopnia (Chórowi Michael z Kańczugi oraz Chórowi Kameralnemu Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu) oraz 5 wyróżnień II stopnia.

Organizatorem przeglądu było Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Parafia Konkatedralna w Lubaczowie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu- Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego.

elubaczow.com, lubaczow.powiat.pl

reklama
Ten baner wyświetlono 409 999 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here