Jak prawidłowo eksploatować kocioł co w sezonie grzewczym

0

Niektórzy uważają, że w zimie wystarczy tylko dorzucać opał do kotła co i w całym domu będzie ciepło. Generalnie jest to prawda, ale jeżeli chcemy, by piec służył przez kilkanaście lat i był ekonomiczny, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Czynności, które trzeba wykonywać systematycznie

Prawidłowa eksploatacja kotła gwarantuje jego wysoką sprawność i umożliwia długoletnie użytkowanie. Na ogół większość producentów załącza instrukcję obsługi kotła, jej przestrzeganie gwarantuje zachowania praw do ewentualnej reklamacji. Bardzo często przyczyną awarii kotłów nie jest wadliwe wykonanie, ale niewłaściwa obsługa.

Piec eksploatowany jest jednak znacznie dłużej niż okres gwarancji i dlatego warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by sprawny był jak najdłużej.

Na sprawność kotła i jego żywotność przede wszystkim wpływ ma jakość paliwa. Nie warto kupować najtańszego węgla, który jest bardzo zasiarczony i powoduje zanieczyszczenie pieca, ale także środowiska. Dodatkowo taki węgiel jest niskokaloryczny i trzeba kupić go znacznie więcej niż np. ekogroszku.

Fot. Kotły V klasy z pełną specyfikacją na kotly-bialek.pl.

Kocioł centralnego ogrzewania wymaga systematycznego czyszczenia, niektóre czynności wystarczy wykonywać raz w sezonie grzewczym, inne trzeba robić co kilka dni. Najwięcej pracy wymagają kanały konwekcyjne, które trzeba czyścić co 10 dni. W tym celu należy kilkakrotnie szybko podnieść i opuścić blaszane zawirowacze. Dzięki temu do popielnika spadną sadze i inne zanieczyszczenia, które należy usunąć.

Raz w miesiącu należy otworzyć wyczystkę i usunąć z niej drobiny węgla, także raz miesiącu warto przesmarować smarem cięgna tłoków. Przynajmniej raz na 3 miesiące oczyszczenia wymaga podajnik. Podczas całego procesu spalania osadza się nagar, czyli twardy osad powstający z niedopalonych cząstek paliwa. W celu jego usunięcia trzeba otworzyć podajnik i twardym narzędziem usunąć zgromadzony nagar. Przy okazji należy sprawdzić pracę tłoków, jeżeli chodzą ciężko należy je wymontować i także usunąć zgromadzony nagar.

Tylko raz w sezonie grzewczym wystarczy sprawdzić stan cegieł szamotowych znajdujących się w palenisku i wymienniku kotła, uszkodzone należy wymienić. Stan cegły szamotowej ma wpływ na sprawność cieplną kotła.

Również tylko raz w sezonie wystarczy odkręcić wentylator i oczyścić go z drobin popiołu.
Przestrzeganie powyższych reguł ma decydujące znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania kotła centralnego ogrzewania, jego sprawność i okres użytkowania. Wszystkie zaniedbania szybko odbiją się na wydajności kotła i większym zużyciu opału. Trzeba będzie go też częściej wymieniać.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here