Poczuj smak wielokulturowości – za nami polsko-ukraińska wymiany młodzieży

 · 7 września 2017 o 9:56 · 11 komentarzy · czas czytania: 3 minutes

Wraz z końcem sierpnia w Lubaczowie zakończyła się polsko-ukraińska wymiana młodzieży pn. „Poczuj smak wielokulturowości”. Młodzi ludzie przez tydzień odkrywali różnice i podobieństwa między kulturą, tradycją oraz kuchnią swoich krajów, a także zwiedzali miejsca zamieszkiwane niegdyś przez przedstawicieli różnych narodowości i religii – informuje na swojej stronie Urząd Miejski w Lubaczowie.

Fot. Under The Mask Studio.

Głównym celem projektu było wzmocnienie współpracy między Polską i Ukrainą, odkrywanie wspólnych korzeni oraz przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów związanych z postrzeganiem wspólnej historii. Tematem głównym wymiany była różnorodność i wielokulturowość – ta współczesna, codzienna oraz ta dawna, już zapomniana, po której zostały jedynie pamięć i opuszczone zabudowania. Podczas trwania wymiany młodzież wzięła udział w warsztatach zwiększających kompetencje potrzebne do pracy w grupie oraz rozwijające ich kreatywność i pasje.

Podczas warsztatów „Było sobie pogranicze – w poszukiwaniu wielokulturowości” uczestnicy projektu skupili się na dwóch aspektach wielokulturowości: różnorodności – rozumianej jako uczenie się o innych kulturach i religiach, ale też pokazywanie kultury własnej oraz równości – rozumianej jako przeciwdziałanie stereotypom, uprzedzeniom, mowie nienawiści, dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, narodowe, wyznanie. Warsztaty te były z jednej strony odkrywaniem naszych korzeni, przywracaniem pamięci o wielokulturowości naszego regionu, jego różnorodności i bogactwie, a z drugiej spojrzeniem na to jakie czynniki determinują nasze myślenie o ludziach, kulturze i tradycji innych krajów.

Młodzi ludzie nie tylko w teorii, ale i w praktyce mieli możliwość poznania kultury naszych sąsiadów. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy wymiany pod okiem doświadczonych instruktorów z Polski i Ukrainy uczyli się kroków krakowiaka oraz polki jaworowskiej, tworzyli prace plastyczne inspirowane tematem różnorodności i wielokulturowości oraz uczyli się wspólnie śpiewać polskie i ukraińskie piosenki.

Zwieńczeniem projektu był „Piknik wielokulturowy” przygotowany z myślą o mieszkańcach Lubaczowa. Podczas niego uczestnicy projektu zaprezentowali efekty swojej pracy – zaśpiewali wspólnie przygotowane piosenki w języku polskim i ukraińskim oraz zatańczyli polkę jaworowską, której uczyli się pod okiem instruktora z Ukrainy. Ponadto podczas Pikniku można było obejrzeć prace uczestników projektu przygotowane podczas warsztatów z rysunku. Część z nich została powielona i w formie pocztówek rozdana mieszkańcom Lubaczowa. Dodatkową atrakcją był występ zespołu Tadirindum oraz degustacja przygotowanego poczęstunku.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzi ludzie, którzy na co dzień mieszkają oraz uczą się w różnych miastach i krajach mieli możliwość przez kilka dni pobyć ze sobą razem, porozmawiać, otworzyć na siebie i zaprzyjaźnić. Ponadto uczestnicy projektu zwiększyli swoje umiejętności muzyczne, taneczne, plastyczne, które będą mogli wykorzystać również po zakończeniu projektu.

Wymian została dofinansowana ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Galeria zdjęć, fot. UTM Studio.

Małgorzata Richter, lubaczow.pl


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Lubaczów: Młodzi radni już po ślubowaniu
Dawny Lubaczów – w sobotni wieczór multimedialne show na Rynku
Lubaczów: W poniedziałek wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (11)
Orion 07.09.2017 ~ 11:36:22
IP: 156.67.***.***

Wołyń rok 1943 wielokulturowość w pełnym wydaniu PAMIETAMY

BÓL od bytu 07.09.2017 ~ 11:39:55
IP: 156.67.***.***

Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta…
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami…

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane…
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach…

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.

Stefan Popiel 07.09.2017 ~ 11:42:37
IP: 156.67.***.***

Bracia Ukraińcy jesteście u siebie pozdrawiam z Monachium Roman także pozdrawia

Swojak 07.09.2017 ~ 12:27:17
IP: 95.51.**.***

Po co wymyślasz różne nicki skoro IP ten sam?=) Lepiej idź się uczyć bo jutro do szkoły.

kedyw 07.09.2017 ~ 12:31:09
IP: 31.0.***.***

Stefan Popiel twoi bracia czekają na ciebie i Romana w Donbasie dlaczego nie walczysz za swoją Ukrainę tylko siedzisz na polu w kapuście pod Monachium

Swojak 07.09.2017 ~ 13:13:31
IP: 95.51.**.***

Kedyw nie widzisz że to ta sama osoba która napisała pierwsze 3 posty? A IP ma Lubaczowskie) I Nie jest z żadnego Monachium. Widać że gówniarz niema się czego czepić.

UPAdlina 07.09.2017 ~ 16:57:26
IP: 188.146.***.***

Swojak 07.09.2017 ~ 17:24:23
IP: 195.116.**.**

Co to takiego (polka jaworowska) kiedy oni to wymyślili ,Jaworów od zawsze był w granicach Polski i nikt nic nie słyszał żeby ukraińcy tańczyli polkę jaworowską

ziemialubaczowska 07.09.2017 ~ 17:51:07
IP: 217.96.***.***

To jeszcze dzieci, nie zatrute polityką, warto ich u nas w kraju edukować, by nie stali się potem prymitywnymi wyznawcami jedynej prawdziwej ideologii polityczno-filozoficznej czerwornoczarnej Ukrainy.

kedyw 08.09.2017 ~ 10:42:25
IP: 5.172.***.***

Jak to dbają o wielokulturowość Ukraińcy ,,Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą kształcenie na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku ukraińskim. W efekcie nauczanie po polsku zostanie zakazane.Zgodnie z ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w 4-letniej szkole podstawowej. Począwszy od klasy piątej jedynym dopuszczalnym językiem będzie ukraiński ,, http://niezlomni.com/cios-polskosc-ukrainie-wegrzy-juz-podjeli-zdecydowane-kroki-polska-strona-wciaz-milczy/

ziemialubaczowska 08.09.2017 ~ 19:51:21
IP: 217.96.***.***

Ukraińcy potrzebują wrogów, tylko wszędobylskie zagrożenie, że tam Ruskie ich chcą zająć, a od zachodu Polacy mają chrapkę na Lwów, daje im wrażenie, że lepszy Poroszenko i 360 zł emerytury, niż okupacja Polska i Ruska. Ci z naleciałością banderowską robią ludzi w balona, żerują na nich, cisną bidę, a oni oligarchia pasożytują na nich. Nie dość, że banderowcy przedtem mordowali swoich za pomoc Polakom, to teraz są pasożytem na samych Ukraińcach, jadą na nich jak na pastowanej świni. Mają swoich niewolników, których straszą krwiożerczym Putinem i Panami z Polski, co będą ich gorzej wyzyskiwać niż ruska oligarchia :D W Polsce Ukraińcy to podnoszą głowy i domagają się wielu rzeczy, gdyby to samo zrobili na Ukrainie, to by ich ktoś po kilku dniach znalazł w rzece. Dlatego warto młodym Ukraińcom pokazywać standardy europejskie.

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X