Poczuj smak wielokulturowości – za nami polsko-ukraińska wymiany młodzieży

11

Wraz z końcem sierpnia w Lubaczowie zakończyła się polsko-ukraińska wymiana młodzieży pn. „Poczuj smak wielokulturowości”. Młodzi ludzie przez tydzień odkrywali różnice i podobieństwa między kulturą, tradycją oraz kuchnią swoich krajów, a także zwiedzali miejsca zamieszkiwane niegdyś przez przedstawicieli różnych narodowości i religii – informuje na swojej stronie Urząd Miejski w Lubaczowie.

Fot. Under The Mask Studio.

Głównym celem projektu było wzmocnienie współpracy między Polską i Ukrainą, odkrywanie wspólnych korzeni oraz przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów związanych z postrzeganiem wspólnej historii. Tematem głównym wymiany była różnorodność i wielokulturowość – ta współczesna, codzienna oraz ta dawna, już zapomniana, po której zostały jedynie pamięć i opuszczone zabudowania. Podczas trwania wymiany młodzież wzięła udział w warsztatach zwiększających kompetencje potrzebne do pracy w grupie oraz rozwijające ich kreatywność i pasje.

Podczas warsztatów „Było sobie pogranicze – w poszukiwaniu wielokulturowości” uczestnicy projektu skupili się na dwóch aspektach wielokulturowości: różnorodności – rozumianej jako uczenie się o innych kulturach i religiach, ale też pokazywanie kultury własnej oraz równości – rozumianej jako przeciwdziałanie stereotypom, uprzedzeniom, mowie nienawiści, dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, narodowe, wyznanie. Warsztaty te były z jednej strony odkrywaniem naszych korzeni, przywracaniem pamięci o wielokulturowości naszego regionu, jego różnorodności i bogactwie, a z drugiej spojrzeniem na to jakie czynniki determinują nasze myślenie o ludziach, kulturze i tradycji innych krajów.

Młodzi ludzie nie tylko w teorii, ale i w praktyce mieli możliwość poznania kultury naszych sąsiadów. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy wymiany pod okiem doświadczonych instruktorów z Polski i Ukrainy uczyli się kroków krakowiaka oraz polki jaworowskiej, tworzyli prace plastyczne inspirowane tematem różnorodności i wielokulturowości oraz uczyli się wspólnie śpiewać polskie i ukraińskie piosenki.

Zwieńczeniem projektu był „Piknik wielokulturowy” przygotowany z myślą o mieszkańcach Lubaczowa. Podczas niego uczestnicy projektu zaprezentowali efekty swojej pracy – zaśpiewali wspólnie przygotowane piosenki w języku polskim i ukraińskim oraz zatańczyli polkę jaworowską, której uczyli się pod okiem instruktora z Ukrainy. Ponadto podczas Pikniku można było obejrzeć prace uczestników projektu przygotowane podczas warsztatów z rysunku. Część z nich została powielona i w formie pocztówek rozdana mieszkańcom Lubaczowa. Dodatkową atrakcją był występ zespołu Tadirindum oraz degustacja przygotowanego poczęstunku.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzi ludzie, którzy na co dzień mieszkają oraz uczą się w różnych miastach i krajach mieli możliwość przez kilka dni pobyć ze sobą razem, porozmawiać, otworzyć na siebie i zaprzyjaźnić. Ponadto uczestnicy projektu zwiększyli swoje umiejętności muzyczne, taneczne, plastyczne, które będą mogli wykorzystać również po zakończeniu projektu.

Wymian została dofinansowana ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Galeria zdjęć, fot. UTM Studio.

Małgorzata Richter, lubaczow.pl

reklama
Ten baner wyświetlono 2 629 552 razy.

11 komentarze

 1. Czy pamiętasz Panie Boże
  Nad Wołyniem łunę krwawą
  I ten krzyk z płonącej chaty
  Mordowanych przez sąsiadów.
  Chyba byłeś w tamtej porze
  Gdzieś po innej stronie świata,
  Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

  Czy słyszałeś modłę Panie,
  Oczy ojca czy pamiętasz,
  Gdy hańbili córkę jego
  Banderowcy jak zwierzęta…
  On na drzwiach ukrzyżowany
  Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
  Zlitowali się oprawcy
  Skłuli oczy bagnetami…

  Czy widziałeś Ojcze Święty
  Patrząc z góry przez firmament
  Dzieci śliczne jak aniołki
  Na sztachety powbijane…
  Kto je teraz poprowadzi
  Na spotkanie z Tobą Boże,
  One przecież takie małe
  Zbłądzą same w tych przestworzach…

  Czy spamiętasz Panie Świata,
  Męczenników tych z Wołynia,
  Umierali z myślą o Tej,
  która nigdy nie zaginie.
  Polska o nich zapomniała,
  rozpłynęła się w oddali,
  Czasem drżąca ręka starca
  świeczkę jeszcze tu zapali.
  Porastają chwastem zgliszcza,
  groby toną w bujnej trawie,
  Jutro już nie będzie komu
  świeczki za Nich tu postawić.

 2. Jak to dbają o wielokulturowość Ukraińcy ,,Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą kształcenie na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku ukraińskim. W efekcie nauczanie po polsku zostanie zakazane.Zgodnie z ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w 4-letniej szkole podstawowej. Począwszy od klasy piątej jedynym dopuszczalnym językiem będzie ukraiński ,, http://niezlomni.com/cios-polskosc-ukrainie-wegrzy-juz-podjeli-zdecydowane-kroki-polska-strona-wciaz-milczy/

 3. Ukraińcy potrzebują wrogów, tylko wszędobylskie zagrożenie, że tam Ruskie ich chcą zająć, a od zachodu Polacy mają chrapkę na Lwów, daje im wrażenie, że lepszy Poroszenko i 360 zł emerytury, niż okupacja Polska i Ruska. Ci z naleciałością banderowską robią ludzi w balona, żerują na nich, cisną bidę, a oni oligarchia pasożytują na nich. Nie dość, że banderowcy przedtem mordowali swoich za pomoc Polakom, to teraz są pasożytem na samych Ukraińcach, jadą na nich jak na pastowanej świni. Mają swoich niewolników, których straszą krwiożerczym Putinem i Panami z Polski, co będą ich gorzej wyzyskiwać niż ruska oligarchia 😀 W Polsce Ukraińcy to podnoszą głowy i domagają się wielu rzeczy, gdyby to samo zrobili na Ukrainie, to by ich ktoś po kilku dniach znalazł w rzece. Dlatego warto młodym Ukraińcom pokazywać standardy europejskie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here