Budomierz: Ukraińcy z podrobionymi dokumentami

0

Funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Budomierzu ujawnili we wtorek 29 sierpnia fałszywe ubezpieczenie OC, które posiadał 26–letni obywatel Ukrainy podróżujący do Polski. Dzień wcześniej (tj. 28 sierpnia) w ciągu jednej doby zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy, którzy również strażnikom granicznym z Budomierza okazali podrobione polisy OC.

Fot. T. Mielnik, archiwum.

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili już 70 przypadków podrobienia przez obywateli Ukrainy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dotyczą one wyłącznie samochodów zarejestrowanych na współwłasność z obywatelami Polski. Na sfałszowanie dokumentu decydują się cudzoziemcy, którzy nie opłacają ubezpieczenia OC w Polsce a jednocześnie chcą uniknąć wysokiej kary za jego brak.  W tym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG ujawnili również 72 podrobione dowody rejestracyjne, w analogicznym okresie ubiegłego roku takich zdarzeń było 48. Najczęściej dotyczą one przypadków kiedy cudzoziemcy nie posiadają ważnych badań technicznych – nie wykonują ich ze względu na koszty lub zły stan techniczny pojazdu.

W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła również liczba ujawnionych sfałszowanych praw jazdy. Od stycznia 2017 r. takich dokumentów było już 40 a w tym samym okresie 2016 r. tylko 9. Najciekawszy przypadek miał miejsce w maju tego roku, kiedy to 23–letni ob. Ukrainy podrobił prawo jazdy aby mieć uprawnienia do kierowania pojazdami 8 kategorii a w rzeczywistości mógł kierować tylko pojazdami osobowymi. Strażnikom granicznym przyznał się, że otrzymał propozycję pracy jako kierowca samochodów ciężarowych.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here