Dożynki powiatowe w Horyńcu-Zdroju [ZDJĘCIA]

9

Galeria zdjęć z niedzielnych (27.08) Dożynek Powiatowych, które odbyły się w Horyńcu-Zdroju. W miejscowym Parku Zdrojowym zgromadziły się delegacje poszczególnych gmin z wieńcami.

Horyniec-Zdrój był w tym roku gospodarzem Powiatowo-Gminnych uroczystości dożynkowych. Święto plonów zainaugurowane zostało mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w Kościele Zdrojowym, której przewodniczyli o. Waldemar Czerwonka proboszcz Parafii z Horyńca-Zdroju oraz ks. Tomasz Kielar proboszcz Parafii w Werchracie. W wygłoszonej homilii o. Waldemar przywołał dziękczynną tradycję dożynek, podkreślając przy tym istotę ciężkiej pracy rolników. Uroczystości poprzedziło przywitanie ponad 40 delegacji z wieńcami i chlebem, które odbyło się na horynieckim deptaku. Po mszy św. korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował ulicami Horyńca-Zdroju do Parku Zdrojowego.

Część oficjalna dożynek odbyła się w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym. W uroczystościach uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski, Starosta Lubaczowski Józef Michalik, Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis oraz Teresa Pamuła Dyrektor Podkarpackiego Oddziału ARiMR w Rzeszowie. tarostami dożynkowymi powiatowymi byli Pani Ewa Żuchowicz z Polanki Horynieckiej i Pan Wojciech Krzeptoń z Oleszyc. Obowiązki starostów dożynkowych gminnych pełnili Pani Małgorzata Całka z Radruża i Pan Robert Szawara z Werchraty.

Podczas dożynek jak co roku zostały wybrane najpiękniejsze wieńce tradycyjne i współczesne. Komisja konkursowa oceniła 40 wieńców z terenu całego powiatu biorąc pod uwagę związek z tradycją, metodę wykonania i użyte materiały. Najpiękniejszym wieńcem tradycyjnym okazał się wieniec z Sołectwa Kobylnica Ruska, drugie miejsce przypadło Sołectwu Czaplaki a na trzecim znalazł się wieniec sołectwa Antoniki. W kategorii wieniec współczesny zwyciężyło sołectwo Futory, na drugim miejscu było Sołectwo Łukawiec a trzecie zajęło Sołectwo Piastowo.

W konkursie na najsmaczniejszą potrawę zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Oleszyc z potrawą „Pampuchy drożdżowe gotowane na parze z sosem malinowym”. Drugie miejsce przypadło KGW ze Żmijowisk a trzecie KGW Dziewięcierz Moczary.

Organizatorami dożynek było Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Gminy Horyniec-Zdrój, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie.

Fot. Tomasz Mielnik.

elubaczow.com, horyniec-zdroj.pl, tmiel


9 komentarze

  1. zero organizacji i żądnych atrakcji.kiełbasa przed wyborcza poszła w ruch bo wszyscy mówili o budowie dróg,a to na wybory się przyda.ludowe przyśpiewki i na tym tyle.najlepsza atrakcja tych dożynek to zabawa taneczna przy fajnym zespole

  2. nie rozumiem, czego można oczekiwać więcej od dożynek? To z góry jest nakierowane na przaśność i kiełbasę z grila. Z dożynkami jak z różnymi pierwszymi razami, jak jesteś pierwszy raz na dożynkach to fajnie jest, kolejne razy są już słabe i przewidywalne.

  3. Typowy PSL-owski piknik, dużo szumu a mało konkretów. Oby wreszcie w kolejnych wyborach odsunąć tę bandę nieudaczników rujnujących od dwóch dekad ten powiat. Afiszowanie się po wszystkich portalach internetowych i pismach w powiecie, to nie tędy droga od tego nie przybędzie inwestycji i dróg o których była na dożynkach mowa.

  4. Co ty za farmazony prawisz, w powiecie masa dróg powstaje, brakuje nam do szczęścia, tylko drogi wojewódzkiej z Jarosławia na Narol i Horyniec – za to odpowiada województwo, czyli PiS, w powiecie co roku gminy i powiat robi masę dróg, ile tylko kasy starcza.

  5. antyPSL wygłosił tezę, że obecni samorządowcy nic nie robią, zapewne jest z obozu PiSu – odpowiedz no, w powiecie lubaczowskim jest ciąg dróg wojewódzkich: Jarosław – Oleszyce i tu rozgałęzienie na Cieszanów – Narol do lubelszczyzny i z Lubaczowa na Horyniec, Werchratę do Prusia i kawałka nowej drogi wojewódzkiej Prusie Hrebenne, która została jeszcze za PSLu robiona, a otwarta tylko przez pisowców, mamy w powiecie około 100 km dróg wojewódzkich i PiS przez około 5 lat nie zrobił NIC dla tych dróg oprócz okazyjnego ich łatania po zimie. Natomiast drogi powiatowe i gminne są masowo robione. Mówisz, że od gadania nie przybędzie dróg w powiecie… niestety dróg nie przybędzie, te które są, w wielu przypadkach są naprawione, inne w kilkuletnim planie zostaną wyremontowane i wkrótce nie będzie już do naprawy powiatowych dróg. Tymczasem kuracjusze, turyści i przypadkowi przyjezdni jadą wojewódzkimi drogami i klną, co to za g… to jest droga wojewódzka? Wygląda na drogę gminną na zad… Brawo urząd Marszałkowski, ja na was w nadchodzących wyborach głosu NA PEWNO nie oddam.

  6. Trwają modernizacje dróg powiatowych Szczutków – Łukawiec, Stary Dzików – Oleszyce, niedawno zmodernizowane zostały drogi Podemszczyzna – Brusno i Gorajec – Nowe Sioło, zakończona albo na ukończeniu jest droga Brusno – Polanka Horyniecka. A na wojewódzkich nie robi się nic.

  7. Dzików zrobił drogę na terenie swojej gminy, kończą, czy skończyli kilka kilometrów chodnika przy drodze, niezła jazda!, nigdzie nie widziałem tyle chodnika zrobionego na raz. W Oleszycach to inna bajka, tam chyba tylko w planie był kawałek w samych Oleszycach

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here