Bardzo udane spotkania folklorystyczne na Kresach

0

Konferencja w Kresowej Osadzie oraz seminarium i przegląd zespołów folklorystycznych w Horyńcu-Zdroju to główne elementy projektu pn. „Spotkania folklorystyczne na Kresach”, który realizuje Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie. Cykl wydarzeń dofinansowało Ministerstwo Kultury w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Projekt zainaugurowała konferencja poświęcona historii Kresów i kształtowania się tradycji ludowych w obszarze tańca i śpiewu. Odbyła się ona w czwartek (03.08) w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. W jej trakcie poruszono wątki przekształceń jakim ulegał folklor na przestrzeni lat oraz zainteresowano uczestników tematem kultury tradycyjnej i ludowej. Głos w dyskusji zabrali: znawca Kresów – Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Stanisław Piotr Makara, choreograf Alicja Haszczak, znawca folkloru regionu podkarpackiego, Stanisława Kowalska – choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Folklorystycznego „Roztocze” i Emilia Jakubiec-Lis – kulturoznawca, socjolog.

Drugim z wydarzeń realizowanych w ramach projektu było dwudniowe seminarium, które odbyło się w piątek i sobotę (4-5.08) w Horyńcu-Zdroju. Tu poruszono tematy związane z odtwarzaniem tańców dawnych i mało tańczonych na Kresach, ich podstaw, źródeł pochodzenia i znaczenia dla współczesnej kultury, a także prawidłowego ich przekazywania widzom. Seminarium prowadziła Alicja Haszczak – choreograf, znawca folkloru regionu podkarpackiego i Yura Skobel (Ukraina) – profesor choreografii Narodowego Instytutu Sztuk im. Vasylia Stefanyka Iwano-Frankiwsk. Elementem projektu był także sobotni (05.08) Przegląd zespołów folklorystycznych. Na deskach amfiteatru w Horyńcu-Zdroju wystąpiły zespoły biorące udział w konferencji i seminarium.

Teraz uczestnicy projektu, dzięki nabytej wiedzy będą mogli pełniej przekazywać odbiorcom autentyczne elementy folkloru Kresów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here