O kuchni kresowej rozmawiano w Baszni Dolnej

0

W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbyło się w czwartek (20.07) seminarium „Kulinarne tradycje kresowe”. Jego uczestnicy mówili m.in. o bogactwie, różnorodności i smaku kuchni kresowej oraz o możliwości jej szerszej promocji.

Fot. lubaczow.com.pl

Spotkanie było wstępem do konkursu kulinarnego, który odbywa się w ramach „Festiwalu Dziedzictwa Kresów” pod nazwą „Kresowe Jadło”. Licznie zgromadzone panie – przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń regionalnych zapoznały się nieco szerzej z tematem kuchni kresowej.

Zaproszeni prelegenci – fachowcy zajmujący się na co dzień tą tematyką poruszyli następujące zagadnienia:

– Mieczysław Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów – Kresy: obszar i jego specyfika w nawiązaniu do kuchni kresowej,
– dr Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Kuchnia dworska i miejska (podręczniki kucharskie, jadłospis codzienny i odświętny),
– Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Kuchnia wiejska (wykorzystanie dostępnych produktów, sposoby ich przechowywania, przykładowy jadłospis codzienny i świąteczny).

Dzięki omówieniu w/w zagadnień zarysował się nam obraz kuchni kresowej w całej krasie wywodzącej się z różnych środowisk, narodów, czerpiącej z bogactw natury przy jednoczesnym wykorzystaniu pomysłowości i talentu osób przygotowujących posiłki. I choć stoły dworskie różniły się od mieszczańskich czy wiejskich, to zawsze starano się aby były to potrawy smaczne i pożywne.

A.Hemon/J.Gancarz, lubaczow.com.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here