„Kresowe inspiracje” Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie

0

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej zaprasza na „Kresowe Inspiracje”. Cykl wielu wydarzeń tego projektu rozpocznie się końcem lipca i potrwa do połowy listopada br.

Fot. Podlesie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Pastorówka.

Projekt „Kresowe inspiracje”, czyli cykl wielu wydarzeń poświęcony dziedzictwu Kresów, zainauguruje piątkowe (28.07) spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem pt. „… Polacy nie gęsi , iż swój język mają… czyli dialog o polskim dziedzictwie językowym”. Rozpocznie się ono o godz. 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Dzień później prof. Bralczyk spotka się z mieszkańcami Jarosławia i okolic. Sobotni „dialog” rozpocznie się o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu.

„Kresowe inspiracje” to także spotkanie z teatrem. W ramach wielkiej imprezy plenerowej „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”, która odbędzie się w niedzielę (30.07) na lubaczowskim Rynku, o godz. 17:00 zobaczymy występ teatru ulicznego Nikoli z Krakowa. W spektaklu „Swinging Charleston” aktorzy poprzez formę kabaretową w groteskowy sposób pokazują czasy prohibicji, czasy pięknych kobiet i mężczyzn nie bojących się ryzyka, gdzie życie upływa przy dźwiękach charlestone’a i unoszącym się w powietrzu zapachu palonych cygar.

Kolejnym wydarzeniem z cyklu będzie prelekcja „Mikołaj Rej – ojciec polskiej literatury”, połączona z prezentacją multimedialną Lidii Titow – dyrektor Muzeum Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach, poświęcona pisarzowi urodzonemu w Żurawnie nad Dniestrem. Tę zaplanowano na środę (02.08) na godz. 10:00 w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym „Pastorówka” w Podlesiu.

Dzień później w tym samym miejscu o godz. 12:00 odbędzie się prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego – Koordynatora Programu Warszawska Inicjatywa Kresowa – pt. „Pociąg ze Lwowa. Wypędzenie Polaków z Kresów 1945 – 1946” – prezentacja poświęcona dramatycznym okolicznościom wypędzenia Polaków z Kresów Południowo – Wschodnich, walkom o polskie dobra kultury oraz losom historycznych zbiorów zgromadzonych we Lwowie z okazji 200 – lecia powstania Ossolineum.

Powyższe wydarzenia odbywać się będą podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów trwającego od 28 lipca do 6 sierpnia 2017 r.

To jednak nie koniec „Kresowych Inspiracji”. Kolejne wydarzenia w ramach projektu trwającego do połowy listopada br. to: spotkania autorskie z pisarzami nawiązującymi w swojej twórczości do tematyki kresowej oraz wieczór poetycki pt. „Romantyczność na Kresach” połączony z koncertem kwartetu smyczkowego i prezentacją multimedialną.

Zadanie realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja nadesłana.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here