Prof. Jerzy Bralczyk i Krzesimir Dębski przyjadą do Lubaczowa

0

Pod koniec lipca mieszkańcy Lubaczowa i okolic będą mieli okazję spotkać się z ciekawymi osobistościami. Do naszego miasta zawitają m.in. wybitny językoznawca profesor Jerzy Bralczyk i znanym kompozytor Krzesimir Dębski. Oba spotkania odbędą się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, w ramach tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Prof. Jerzy Bralczyk, kadr z filmu vimeo.

Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który potrwa na ziemi lubaczowskiej od 28 lipca do 6 sierpnia, po raz kolejny bardzo pozytywnie zaskoczyli. Na swojej stronie poinformowali o dwóch ciekawych spotkaniach, które będą miały miejsce w Lubaczowie. Gościem pierwszego z nich będzie profesor Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Prof. Bralczyk jest autorem wielu publikacji książkowych m.in.: „O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych”, „Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy”, „Język na sprzedaż”, „Mówi się…”, „Leksykon zdań polskich”, „444 zdania polskie”, „500 zdań polskich”, „Rozmowy przy stole”.

Spotkanie „… Polacy nie gęsi , iż swój język mają… czyli dialog o polskim dziedzictwie językowym” odbędzie się w piątek 28 lipca o godz.17.00 do auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie*.

Z kolei w poniedziałek 31 lipca o godz. 19:00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej gościł będzie Krzesimir Dębski – znanym kompozytor, dyrygent i skrzypek. Jednak to nie muzyka będzie głównym tematem spotkania, a książka „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”, która jest opowieścią o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu.

Fot. kdebski.pl

Krzesimir Dębski w publikacji opowiada o tragicznej historii swojej rodziny. Sięga do wspomnień swoich rodziców. Opisy scen rozgrywających się podczas pogromu porażają. Rodzice Krzesimira cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA w ich rodzinnej wsi Kisielin i okolicach. Babci i dziadkowi kompozytora nie udało się przeżyć – zostali porwani i zabici. Po latach poszukiwań Krzesimir Dębski spotkał ich mordercę.

Bezpośrednio po spotkaniu z Krzesimirem Dębskim odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko” (2009, 50’), poświęconego zagładzie Kisielina na Wołyniu, skąd pochodzili rodzice Krzesimira Dębskiego, z udziałem reżysera i scenarzysty Macieja Wojciechowskiego.

Więcej informacji o kolejnych ciekawych wydarzeniach, które będą miały miejsce w czasie Festiwalu Dziedzictwa Kresów znajdziecie na stronie festiwalkresow.pl.

* Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

reklama
Ten baner wyświetlono 2 133 826 razy.

zostaw odpwiwedź

Please enter your comment!
Please enter your name here