Prof. Jerzy Bralczyk i Krzesimir Dębski przyjadą do Lubaczowa

 · 17 lipca 2017 o 8:52 · czas czytania: 2 minutes

Pod koniec lipca mieszkańcy Lubaczowa i okolic będą mieli okazję spotkać się z ciekawymi osobistościami. Do naszego miasta zawitają m.in. wybitny językoznawca profesor Jerzy Bralczyk i znanym kompozytor Krzesimir Dębski. Oba spotkania odbędą się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, w ramach tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Prof. Jerzy Bralczyk, kadr z filmu vimeo.

Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który potrwa na ziemi lubaczowskiej od 28 lipca do 6 sierpnia, po raz kolejny bardzo pozytywnie zaskoczyli. Na swojej stronie poinformowali o dwóch ciekawych spotkaniach, które będą miały miejsce w Lubaczowie. Gościem pierwszego z nich będzie profesor Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Prof. Bralczyk jest autorem wielu publikacji książkowych m.in.: „O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych”, „Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy”, „Język na sprzedaż”, „Mówi się…”, „Leksykon zdań polskich”, „444 zdania polskie”, „500 zdań polskich”, „Rozmowy przy stole”.

Spotkanie „… Polacy nie gęsi , iż swój język mają… czyli dialog o polskim dziedzictwie językowym” odbędzie się w piątek 28 lipca o godz.17.00 do auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie*.

Z kolei w poniedziałek 31 lipca o godz. 19:00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej gościł będzie Krzesimir Dębski – znanym kompozytor, dyrygent i skrzypek. Jednak to nie muzyka będzie głównym tematem spotkania, a książka „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”, która jest opowieścią o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu.

Fot. kdebski.pl

Krzesimir Dębski w publikacji opowiada o tragicznej historii swojej rodziny. Sięga do wspomnień swoich rodziców. Opisy scen rozgrywających się podczas pogromu porażają. Rodzice Krzesimira cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA w ich rodzinnej wsi Kisielin i okolicach. Babci i dziadkowi kompozytora nie udało się przeżyć – zostali porwani i zabici. Po latach poszukiwań Krzesimir Dębski spotkał ich mordercę.

Bezpośrednio po spotkaniu z Krzesimirem Dębskim odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko” (2009, 50’), poświęconego zagładzie Kisielina na Wołyniu, skąd pochodzili rodzice Krzesimira Dębskiego, z udziałem reżysera i scenarzysty Macieja Wojciechowskiego.

Więcej informacji o kolejnych ciekawych wydarzeniach, które będą miały miejsce w czasie Festiwalu Dziedzictwa Kresów znajdziecie na stronie festiwalkresow.pl.

* Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]
Nadal można wesprzeć renowację kościółka w Hruszowie
WIELKI FINAŁ Festiwalu Dziedzictwa Kresów [ZDJĘCIA, FILM]

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.comBrak komentarzy.

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X